Burza wokół rozbiórki na Politechnice Łódzkiej. Mieszkańcy protestują

tulodz.pl 1 godzina temu

"Jeden z pierwszych przykładów architektury z efektem wow"

- Budynek Wydziału Chemii nie jest wyłącznie obiektem użytkowym. To istotny element historii Łodzi i powojennej odbudowy miasta. Stanowi jeden z pierwszych powojennych przykładów architektury z efektem wow. Już w 1947 roku dokonano tu czegoś, co dziś określamy mianem zrównoważonej transformacji przestrzeni - dawną zabudowę fabryczną zaadaptowano i nadano jej nową funkcję oraz modernistyczny charakter

- zauważa Maria Nowakowska, która w mediach społecznościowych prowadzi stronę Maria od detalu - dziedzictwo okiem Marii Nowakowskiej.

Pani Maria stworzyła internetowy list protestacyjny w tej sprawie. Zauważa w nim, iż decyzja o wyburzeniu ogromnego, istniejącego budynku budzi szczególne wątpliwości w czasach kryzysu klimatycznego.

https://tulodz.pl/wiadomosci-lodz/kolejny-budynek-znika-z-mapy-lodzi-ruszyla-rozbiorka-na-politechnice-lodzkiej/pQnBLHce2qBAhaWyErMN

Apel o wstrzymanie prac rozbiórkowych i przedstawienie analizy

- Rozbiórka i budowa nowego obiektu wiążą się z ogromnymi kosztami środowiskowymi, które powinny zostać szczegółowo przeanalizowane i przedstawione opinii publicznej (…) Politechnika Łódzka jest uczelnią techniczną, która kształci przyszłych architektów, projektantów i inżynierów. To właśnie tutaj powinny być promowane postawy szacunku dla dziedzictwa, odpowiedzialności za środowisko oraz poszukiwania twórczych rozwiązań pozwalających zachować wartościowe elementy istniejącej przestrzeni.

Autorka listu podkreśla, iż nie protestuje przeciwko rozwojowi uczelni.

- Rozwój nie powinien jednak oznaczać automatycznej utraty obiektów posiadających znaczenie historyczne, architektoniczne i kulturowe.

Petycja kończy się apelem o wstrzymanie prac rozbiórkowych do czasu przeprowadzenia konsultacji oraz przedstawienia publicznie pełnej analizy technicznej, ekonomicznej i środowiskowej uzasadniającej taką decyzję. Maria Nowakowska zapowiada również złożenie pisma do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi - jej zdaniem gmach spełnia bowiem wszelkie kryteria dobra kultury współczesnej.

Dołącz do kanału TuŁódź na WhatsAppie!

Idź do oryginalnego materiału