Solorz odwołany z Cyfrowego Polsatu: zapowiada zaskarżenie

upday.com 11 godzin temu

Zygmunt Solorz został odwołany ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu przez TiVi Foundation. Miliarder zapowiada zaskarżenie decyzji, nazywając ją bezprawną i pozastatutową. To kolejny etap rodzinnego sporu o sukcesję w imperium biznesowym właściciela Grupy Polsat Plus. Nowym przewodniczącym został Daniel Kaczorowski, a prezesem spółki Andrzej Abramczuk.

TiVi Foundation, akcjonariusz Cyfrowego Polsatu, odwołała we wtorek Zygmunta Solorza ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej spółki. W jego miejsce powołano Daniela Kaczorowskiego. Równocześnie odwołano Mirosława Błaszczyka ze stanowiska prezesa i zastąpiono go Andrzejem Abramczukiem.

Prawnik Zygmunta Solorza, Radosław Kwaśnicki, przekazał PAP Biznes oświadczenie, w którym miliarder "wyraża głęboką dezaprobatę dla dyskutowanych zmian, z całą mocą podkreślając bezprawne i pozastatutowe działania leżące u podstaw tej, jedynie przejściowej, sytuacji".

Solorz zapowiada zaskarżenie decyzji

"Dzisiejsze, rzekomo skuteczne zmiany, zostaną niezwłocznie zaskarżone, ponieważ stoją w sprzeczności tak z procedurami, jak i prawem" - napisano w oświadczeniu. Prawnik ocenił, iż odwołanie Solorza to "desperacki manewr wizerunkowy wynikający z silnej argumentacji mojego klienta przedstawionej w apelacji od wyroku pierwszej instancji w Liechtensteinie".

Kwaśnicki ostrzegł, iż "osoby, które zostały wadliwie umocowane muszą liczyć się z surową odpowiedzialnością z tytułu działań podejmowanych do czasu orzeczeń sądowych dotyczących ich mandatów". Według prawnika rzekome odwołanie to "wyłącznie czasowy wybieg mający na celu zwrócenie uwagi na spór wokół spółki".

Nowe kierownictwo w kluczowych spółkach

TiVi Foundation w komunikacie prasowym wskazała, iż celem zmian było usprawnienie nadzoru nad kluczowymi spółkami fundacji. Andrzej Abramczuk został powołany również na prezesa spółki Polkomtel. Daniel Kaczorowski objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej w spółkach Polkomtel, Netia oraz Telewizja Polsat.

Abramczuk od sierpnia 2018 roku pełni funkcję prezesa spółki Netia, z którą związany jest od grudnia 2017 roku. Kaczorowski jest radcą prawnym z ponad 25-letnim doświadczeniem w międzynarodowych kancelariach prawnych, głównie jako partner lub wspólnik.

Rodzinny spór o imperium biznesowe

Spór Zygmunta Solorza z dziećmi ujawnił się we wrześniu 2024 roku. "Gazeta Wyborcza" podała wtedy, iż trójka dzieci miliardera wysłała ostrzeżenie do menedżerów czterech najważniejszych spółek, uważając, iż ich dobro jest zagrożone przez osoby chcące przejąć kontrolę nad biznesem.

W maju 2025 roku Sąd w Lichtensteinie oddalił powództwo Solorza dotyczące zmian w statucie fundacji TiVi Foundation, na mocy których kontrolę nad biznesami przejęły jego dzieci. Główny doradca Solorza złożył apelację od tego nieprawomocnego wyroku w czerwcu.

Seria odwołań w spółkach holdingu

W październiku 2024 roku nadzwyczajne walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu odwołało Tobiasa Solorza i Jarosława Grzesiaka z rady nadzorczej. Tobias Solorz złożył pozew w tej sprawie, ale na początku lipca został on w całości cofnięty.

Równocześnie obaj synowie Zygmunta Solorza - Tobias Solorz i Piotr Żak, a także Grzesiak, zostali odwołani z rady nadzorczej koncernu energetycznego ZE PAK. Pozew Żaka także został wycofany. Synowie Solorza zostali odwołani również z rad nadzorczych Netii i Polkomtela.

Główne obszary interesów Zygmunta Solorza to telekomunikacja, media, budownictwo i energetyka. Jego firmy skupione są w Grupie Polsat Plus, a miliarder jest też większościowym akcjonariuszem energetycznego koncernu ZE PAK.

(PAP Biznes) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału