Przywódcy „Koalicji chętnych” w Ukrainie. Jest gotowość na pełne zawieszenie broni

rdc.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Przywódcy Koalicji chętnych wyrazili gotowość do zawieszenia broni (autor: Twitter/Andrii Sybiha)


Wspólnie z sojusznikami jesteśmy gotowi na pełne i bezwarunkowe 30-dniowe zawieszenie broni od poniedziałku – poinformował w sobotę na platformie X szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha.

Przebywający w Kijowie przywódcy państw wchodzących w skład tzw. "koalicji chętnych" - premier Donald Tusk, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, a także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali w tej sprawie telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Ukraina i wszyscy sojusznicy są gotowi na pełne bezwarunkowe zawieszenie broni na lądzie, w powietrzu i na morzu na co najmniej 30 dni, począwszy od poniedziałku" – napisał Sybiha na X.

Following the Coalition of the Willing meeting in Kyiv, all five leaders @ZelenskyyUa @EmmanuelMacron @bundeskanzler @donaldtusk @Keir_Starmer had a fruitful call with @POTUS focused on peace efforts.

Ukraine and all allies are ready for a full unconditional ceasefire on land,… pic.twitter.com/MEfbtjtE4m

— Andrii Sybiha 🇺🇦 (@andrii_sybiha) May 10, 2025

Dodał, iż jeżeli Rosja zgodzi się na zawieszenie broni, może to z czasem doprowadzić do negocjacji pokojowych.

Wizyta przywódców w Ukrainie

W stolicy Ukrainy Kijowie trwa wizyta przywódców Polski, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. To tzw. "koalicja chętnych". Jak zapowiadał Wołodymyr Zełenski, Europa skorzysta na działaniach koalicji i "będzie mogła z jej pomocą wzmocnić swoją istniejącą architekturę bezpieczeństwa".

Zełenski podkreślił, iż partnerzy Ukrainy pracują razem, aby osiągnąć zawieszenie broni, które byłoby niezawodne i trwało co najmniej 30 dni. Zaznaczył, iż Ukraina jest do tego gotowa.

Koalicja chętnych

"Koalicja chętnych” powstała 2 marca br. z inicjatywy premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA, niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.

W czwartek prezydent USA Donald Trump ponownie wezwał do 30-dniowego bezwarunkowego zawieszenia broni, grożąc sankcjami za nieuszanowanie rozejmu. Zapowiedział jednocześnie, iż pozostanie zaangażowany w rozmowy pokojowe razem z Europejczykami.

"Rozmowy z Rosją/Ukrainą trwają. Stany Zjednoczone wzywają do, w idealnym przypadku, 30-dniowego bezwarunkowego zawieszenia broni" - napisał Trump we wpisie na portalu Truth Social zamieszczonym po rozmowie z Zełenskim.

AFP podkreśla, iż wizyta w Kijowie przywódców Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski stanowić ma symboliczną odpowiedź na obchody 80. rocznicy zwycięstwa Związku Sowieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej, które odbyły się w piątek na Placu Czerwonym w stolicy Rosji.

Idź do oryginalnego materiału