Duda apeluje o obsadzenie TK: Rząd próbuje rozmontować

upday.com 5 godzin temu

Prezydent Andrzej Duda (PiS) wezwał w czwartek obecną większość parlamentarną do odpowiedzialnego obsadzenia Trybunału Konstytucyjnego. Wypowiedź padła podczas konferencji prasowej w Watykanie, gdy został zapytany o stanowisko marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050).

Hołownia mówił w środę, iż sędziów TK trzeba wybrać «na tych warunkach, jakie są». Prezydent zaapelował do ekipy rządzącej, by zachowała się zgodnie z konstytucją i polskim prawem oraz umożliwiła Trybunałowi funkcjonowanie.

Duda przypomina wybory z 2015 roku

Andrzej Duda zaznaczył, iż to «prawie ta sama większość parlamentarna, która w 2015 roku wybierała sędziów TK na zapas». Według prezydenta, ówczesna koalicja bojąc się wyroków demokracji i tego, co powiedzą Polacy w wyborach, wybierała sędziów po to, aby zabezpieczyć swoje interesy.

«Bojąc się wyroków demokracji i bojąc się tego, co powiedzą Polacy w wyborach parlamentarnych, wybierali sędziów TK na zapas, po to, aby zabezpieczyć swoje interesy, po to, aby wbrew Polakom zabetonować TK swoimi ludźmi» - powiedział prezydent. Dodał, iż gdy przywrócono ład konstytucyjny i nowa większość wybierała sędziów normalnie, poprzednia ekipa krzyczała o łamaniu konstytucji.

Obecna sytuacja w Trybunale

Prezydent oskarżył obecną władzę o próby rozmontowania TK przez niewybranie sędziów. Według Dudy, ma to doprowadzić do całkowitego paraliżu Trybunału, bo rządzący nie zgadzają się z werdyktem wyborczym Polaków.

«Dziś próbują rozmontować TK, dziś właśnie nie wybierają sędziów, po to, żeby doprowadzić do całkowitego paraliżu Trybunału» - mówił prezydent. Dodał, iż Polacy po raz kolejny pokazali im, iż nie życzą sobie takiej polityki, nie wybierając ich kandydata na prezydenta, a wybierając Karola Nawrockiego.

Cztery wakaty w Trybunale

Od końca kwietnia Trybunał Konstytucyjny liczy 11 sędziów na 15 przewidzianych stanowisk. W ostatnich miesiącach zakończyły się kadencje czworga sędziów, co oznacza cztery wakaty sędziowskie w TK.

Kluby sejmowe - poza Prawem i Sprawiedliwością - konsekwentnie nie zgłaszają kandydatów na wolne stanowiska. Zgodnie z ustawą o organizacji TK, rozpoznanie sprawy w pełnym składzie wymaga udziału co najmniej 11 sędziów.

Kolejne zmiany w składzie

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa (PAP), zgromadzenie sędziów TK po wniosku sędzi Krystyny Pawłowicz podjęło w czerwcu uchwałę o przeniesieniu jej w stan spoczynku 5 grudnia. Ponadto 20 grudnia kończy się kadencja sędziemu Michałowi Warcińskiemu.

Przedwczesne zakończenie kadencji przez sędzię Pawłowicz jest istotne dla funkcjonowania Trybunału. Po jej odejściu TK będzie miał tylko 10 sędziów, co uniemożliwi rozpoznawanie spraw w pełnym składzie.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału