Współpraca cywilno-wojskowa świętuje

emkielce.pl 7 godzin temu

Defilada pododdziałów, wręczenie odznaczeń państwowych, medali i mianowań na wyższe stopnie to główne elementy obchodów Święta Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach.

Uroczystości odbyły się w czwartek (3 lipca) na placu apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych — wyjątkowej jednostki na mapie Polski, która kształci przyszłych uczestników misji pokojowych.

— Przedstawiciele współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC) to żołnierze o szerokim spektrum umiejętności, łączący szkolenie bojowe z umiejętnościami miękkimi, takimi jak negocjacje czy budowanie relacji z władzami lokalnymi oraz służbami niemilitarnymi. Jednocześnie jesteśmy żołnierzami w pełnym tego słowa znaczeniu — szkolimy się tak, jak każdy inny żołnierz: ze szkolenia ogniowego, obrony przed bronią masowego rażenia czy szkolenia medycznego. Bardzo ważne są jednak również te elementy „miękkie” i interpersonalne. Dlatego umiejętności negocjacji, mediacji, kontaktu i nawiązywania współpracy z władzami lokalnymi, samorządowymi, rządowymi oraz z instytucjami cywilnymi są dla nas szczególnie istotne. W naszym programie szkolenia kładziemy duży nacisk na umiejętność odpowiedniego zaprezentowania się oraz na budowanie relacji w ramach współpracy cywilno-wojskowej — wyjaśnia pułkownik Krzysztof Orzech, dowódca CPDMZ.

Podczas czwartkowych uroczystości brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” został odznaczony kapitan Łukasz Kucharski.

— Wróciłem właśnie z misji Atalanta, która skupiała się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa na wodach terytorialnych Somalii. Zajmowałem się ochroną statków cywilnych, tak aby mogły bezpiecznie dostarczyć pomoc humanitarną do Somalii i innych państw Afryki. Otrzymane wyróżnienie to dla mnie ogromny zaszczyt. Czuję się wyjątkowo doceniony i jestem bardzo wdzięczny — podkreśla.

Aż ośmiokrotnie w misjach pokojowych poza granicami kraju brał udział major Jarosław Krawiec, dowódca brygadowych zespołów CIMIC w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

— Wiedzę, którą zdobywamy tutaj, w Centrum, przekazujemy żołnierzom z całej Polski, ale także z innych krajów. Prowadzimy liczne kursy dla uczestników z całego świata — od Australii i Kanady, przez państwa europejskie, po kraje NATO. Możemy śmiało powiedzieć, iż dzięki tej wiedzy wielu żołnierzy przeżywa i skutecznie realizuje swoje zadania — opisuje.

Święto Współpracy Cywilno-Wojskowej w Siłach Zbrojnych RP obchodzone jest od 2023 roku.

  • centrum przygotowań do misji zagranicznych
  • CPdMZ Bukówka
  • PLK KRZYSZTOF ORZECH
  • Wojsko Polskie
  • Wojsko
    Idź do oryginalnego materiału