Wojsko otrzyma satelity rozpoznawcze

radiokielce.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Wojsko otrzyma satelity rozpoznawcze


Agencja Uzbrojenia podpiszę w środę (14 maja) umowę na dostawę dla Wojska Polskiego systemu satelitów rozpoznawczych, które dostarczy konsorcjum złożone z firmy ICEYE i Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Satelity dostarczą wojsku danych rozpoznawczych – wysokiej jakości obrazów powierzchni Ziemi.

Uroczyste podpisanie umowy na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie MikroSAR zaplanowane jest na środę o godz. 9 w warszawskim Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej; w podpisaniu umowy wezmą udział m.in.: wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceszefowie resortu Paweł Bejda i Cezary Tomczyk.W ramach umowy konsorcjum złożone z polsko-fińskiej firmy ICEYE oraz WZŁ nr 1 dostarczy wojsku nowych zdolności rozpoznawczych, opartych o dane dostarczane przez specjalnie w tym celu umieszczone na orbicie satelity. Chodzi o satelity rozpoznawcze wykorzystujące tzw. radar z syntetyczną aperturą (SAR).

Tego typu radary zbierają dane pozwalające na tworzenie wysokiej rozdzielności monochromatycznych obrazów Ziemi; w przeciwieństwie do satelitów wykorzystujących rozpoznanie obrazowe – tj. robienie wysokiej rozdzielczości zdjęć – systemy radarowe mogą dostarczać użytecznych danych także np. przy dużym zachmurzeniu.

Jak informuje resort obrony, wszystkie przewidziane w umowie satelity zostaną umieszczone na orbicie heliosynchronicznej SSO, która, jak zapewniono, pozwala na dogodne pozyskiwanie danych obrazowych. Satelita poruszający się po orbicie heliosynchronicznej przelatuje nad danym punktem na ziemi za każdym razem w tym samym momencie wg. czasu słonecznego. To ułatwia obserwację obiektów na Ziemi, gdyż na każdym obrazie zapewnionym przez satelitę promienie słoneczne padają na obserwowany obiekt pod tym samym kątem.

MON nie informuje ile satelitów obejmuje umowa, jednak – jak zapewniono w komunikacie – „w połączeniu z uprzednio pozyskanymi przez SZ RP systemami, zapewni niski interwał rewizyt”. Zaplanowana na środę umowa nie jest bowiem pierwszą w tym obszarze zawartą przez MON – pod koniec 2022 roku podpisana została umowa na dostawę dla Wojska Polskiego dwóch satelitów obserwacyjnych i stacji odbiorczej od firmy Airbus Defence and Space.

Satelity, o których mowa była w tamtej umowie, od 2027 roku mają dostarczać dla wojska dane oparte na rozpoznaniu obrazowym – czyli zdjęciach Ziemi robionych z dokładnością do 30 cm. W ramach umowy Polska ma także dostęp do danych z francuskiej konstelacji satelitów Pleiades Neo. Polska jest ponadto partnerem we włoskim programie Cosmo-SkyMed, w ramach którego ma dostęp do danych zbieranych przez włoskie satelity z radarem SAR.

Pozyskanie narodowych zdolności w tym zakresie wiąże się jednak z większą swobodą, jeżeli chodzi o wskazywanie zadań dla poszczególnych satelitów, i zbieranie danych użytecznych przede wszystkim dla polskiego wojska i państwa.

W czerwcu 2024 r. w strukturach resortu obrony narodowej została stworzona Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS). Agencja odpowiada za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie polskiego wojska, ochronę tych systemów, a także realizację zadań dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

ICEYE to producent i operator największej na świecie sieci satelitów obserwacyjnych, które są wyposażone w radary z syntetyczną aparaturą (SAR), dostarczające dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie. Firma umożliwia klientom całodobowy dostęp do danych z dowolnej lokalizacji na Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala wykrywać i reagować na zachodzące zmiany. ICEYE dostarcza dane satelitarne m.in. Centrum Sytuacyjnemu NATO. Współpracuje z Ministerstwem Obrony Ukrainy.

Prezes i współzałożyciel ICEYE Rafał Modrzewski pochodzi z Katowic. Kilkanaście lat temu, kiedy planował założenie startupu, rozmowy na temat sfinansowania swojego pomysłu prowadził m.in. z katowickim samorządem. Wówczas nie znaleziono takich możliwości. Ostatecznie firma powstała w Finlandii.

Idź do oryginalnego materiału