Na Ukrainie doszło do istotnej zmiany na szczytach władzy. Premier Denys Szmyhal ogłosił swoją dymisję, co potwierdziła agencja Reutera. Decyzja ta zapadła dzień po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował mu objęcie stanowiska ministra obrony w ramach zapowiadanej rekonstrukcji rządu. To sygnał głębszych przetasowań w ukraińskim kierownictwie, które mają wzmocnić państwo w obliczu trwającej wojny z Rosją.

Fot. Warszawa w Pigułce
We wtorek 15 lipca premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił swoją dymisję – poinformowała agencja Reutera. To ważna zmiana na szczytach władzy w Kijowie, która następuje dzień po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował Szmyhalowi objęcie stanowiska ministra obrony. Decyzja wpisuje się w szerszy kontekst politycznej rekonstrukcji ukraińskiego rządu, prowadzonej w cieniu trwającej wojny i narastających wyzwań w sferze bezpieczeństwa narodowego.
Premier odchodzi, by objąć nową funkcję?
Według informacji Reutera, decyzja Szmyhala o rezygnacji ma bezpośredni związek z propozycją Zełenskiego, który zamierza przekazać mu jedno z kluczowych stanowisk w strukturze rządu – teki ministra obrony. Byłby to awans o dużym znaczeniu strategicznym, zważywszy na trwającą od ponad dwóch lat pełnoskalową wojnę z Rosją. Objęcie resortu obrony przez dotychczasowego szefa rządu miałoby zapewnić większą spójność między politycznym kierownictwem a dowództwem sił zbrojnych.
Denys Szmyhal – technokrata czasu wojny
Szmyhal sprawował funkcję premiera Ukrainy od marca 2020 roku. Z wykształcenia ekonomista i menedżer, uznawany był za technokratę i człowieka kompromisu. W czasie jego kadencji Ukraina musiała mierzyć się z pandemią COVID-19, kryzysem energetycznym oraz, przede wszystkim, z rosyjską inwazją. Jako premier koordynował współpracę z partnerami międzynarodowymi, prowadził rozmowy o odbudowie kraju i wspierał działania integracyjne z Unią Europejską.
Rekonstrukcja rządu i dalsze zmiany
Dymisja Denysa Szmyhala wpisuje się w szerszy plan rekonstrukcji rządu Zełenskiego, który zapowiadał zmiany w strukturach władzy wykonawczej już od początku 2025 roku. Obecna sytuacja polityczna i wojskowa wymusza konsolidację kierownictwa oraz wzmocnienie resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, logistykę wojskową i odbudowę kraju po zniszczeniach wojennych.
Nie pozostało jasne, kto miałby zastąpić Szmyhala na stanowisku premiera. W kręgach politycznych spekuluje się o możliwych kandydatach związanych z prezydenckim zapleczem i strukturami administracji regionalnej. Ostateczna decyzja będzie należeć do Rady Najwyższej, która musi zatwierdzić nową nominację.
Nowy rozdział w ukraińskiej polityce
Zmiana na stanowisku premiera w czasie wojny to sygnał, iż Ukraina nie tylko dostosowuje się do nowych wyzwań, ale i szuka sposobów na efektywniejsze zarządzanie obronnością i polityką wewnętrzną. jeżeli Szmyhal obejmie resort obrony, będzie to jedno z najmocniejszych personalnych przesunięć w ukraińskim rządzie od początku rosyjskiej inwazji.