Szef MSWiA Tomasz Siemoniak wraz z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych Alexandrem Dobrindtem wizytowali w poniedziałek zamknięte przejście graniczne z Białorusią w Połowcach. Polska wydała 2,6 mld złotych na zabezpieczenie granicy i desygnuje 11 tysięcy funkcjonariuszy oraz żołnierzy. Skuteczność ochrony granicy sięga 97-98 procent dzięki stalowej zaporze i barierze elektronicznej. Niemcy wspierają polskie działania w walce z nielegalną migracją.
Siemoniak podkreślił na polsko-białoruskiej granicy w Połowcach, iż walka z nielegalną migracją musi odbywać się na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Minister zapewnił, iż Polska robi wszystko, aby zatrzymać nielegalną migrację na granicy z Białorusią, tak aby osoby te nie przedostawały się dalej do Niemiec i innych państw.
W ostatnich dniach zakończono budowę bariery elektronicznej na całej długości granicy, także na odcinkach rzecznych. W Podlaskiem na 186 km granicy z Białorusią stoi stalowy płot o wysokości 5,5 metra, uzupełniony barierą elektroniczną działającą na 206 km tej granicy.
Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą
Siemoniak podsumował przywrócenie od 7 lipca tymczasowych kontroli na granicy z Niemcami i Litwą, które potrwają do 5 sierpnia. Szczególnie efektywne okazały się kontrole na granicy polsko-litewskiej, ponieważ migranci kierowali się do Polski przez Łotwę i Litwę.
O kontrolach na polsko-niemieckiej granicy minister powiedział, iż jeżeli strona niemiecka zrezygnuje z tych kontroli, Polska również nie będzie kontrolowała na tamtej granicy. Zapowiedział przedłużenie wszystkich regulacji służących ochronie granicy, w tym czasowego zawieszenia prawa do azylu i strefy buforowej.
Wsparcie Niemiec dla polskich działań
Niemiecki minister Alexander Dobrindt powiedział, iż Niemcy wspierają działania Polski w ochronę granic, w tym wprowadzone tymczasowe kontrole. Podkreślił, iż dzięki tym kontrolom udaje się codziennie wyłapywać nielegalnych migrantów oraz osoby zajmujące się nielegalnym procederem przerzucania ludzi przez granice.
Dobrindt zaznaczył, iż kontrole na granicach wewnętrznych UE mają charakter tymczasowy. Wspólnym celem jest ich zniesienie przy równoczesnym podwyższeniu bezpieczeństwa granic zewnętrznych wszędzie w Unii Europejskiej.
Strefa buforowa i ograniczenia azylowe
Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową obowiązuje na granicy z Białorusią od końca marca. Strefa buforowa działa w Podlaskiem od połowy czerwca 2024 roku i jest sukcesywnie przedłużana.
Obecnie strefa obejmuje długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego. Na tym terenie w pasach o różnych szerokościach nie wolno przebywać.
Niemiecki minister podziękował Polsce za ogromne osiągnięcia na rzecz ochrony zewnętrznych granic UE i podkreślił potrzebę wsparcia finansowego, logistycznego oraz wyrażenia uznania dla polskich działań. Obaj ministrowie udali się jeszcze w poniedziałek do Kopenhagi na kolejne posiedzenie rady ministrów spraw wewnętrznych i administracji.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.