W rozmowie w filmie dokumentalnym "Rosja, Kreml, Putin, 25 lat" Władimir Putin przyznał, iż nieustannie rozważa scenariusze dotyczącego jego następcy. – Zawsze o tym myślę – przyznał 72-letni Putin, pytany o tę kwestię.
Tak Putin widzi swojego następcę na Kremlu
Zasugerował przy tym, iż Rosjanie powinni mieć realny wybór spośród kilku kandydatów, co za jego rządów w Rosji stało się całkowicie nierealne. – Ostatecznie wybór należy do ludu, do narodu rosyjskiego. Myślę, iż powinna być jedna osoba, a raczej kilka osób, aby lud miał wybór – podkreślił, co cytuje Reuters.
Co ważne, w tej chwili rosyjska konstytucja nie wskazuje konkretnej procedury wyboru następcy urzędującego prezydenta. W razie jego nagłej niezdolności do sprawowania funkcji, tymczasowe obowiązki głowy państwa przejąłby premier – w tej chwili Michaił Miszustin.
Putin urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie (obecnie Sankt Petersburg). Ukończył prawo na tamtejszym uniwersytecie, a następnie przez kilkanaście lat służył w radzieckim KGB, m.in. w Niemczech Wschodnich.
"Zaufanie, a może i sentyment do osób, które znały go i lubiły, zanim stał się wpływowy, są bardzo charakterystyczne dla Putina. Jedne z najważniejszych osób w Rosji to dziś jego znajomi i przyjaciele z czasów studiów, pracy w ratuszu miejskim w Petersburgu, ale przede wszystkim – służby w KGB" – pisaliśmy o jego biografii na łamach naTemat.pl.
Po upadku ZSRR rozpoczął karierę w administracji miejskiej Sankt Petersburga, a w 1996 roku przeniósł się do Moskwy. gwałtownie awansował w strukturach władzy – był szefem FSB, premierem, a od 1999 roku – po rezygnacji Borysa Jelcyna – pełnił funkcję prezydenta.
Władzę sprawował z krótką przerwą do 2008 roku, gdy objął urząd premiera. W 2012 roku powrócił na stanowisko prezydenta, a zmiany konstytucyjne z 2020 roku pozwoliły mu na kolejne kadencje. Rządy Putina charakteryzują się autorytarnym stylem, marginalizowaniem opozycji i agresywną polityką zagraniczną, w tym aneksją Krymu i inwazją na Ukrainę.