Prawie miliard złotych trafi do skarżyskiego MESKO

radiokielce.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Fot. MESKO S.A.


MESKO S.A. wielokrotnie zwiększy roczną produkcję korpusów amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka otrzymała 887 milionów złotych dotacji. Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Inwestycji Kapitałowych – instrumentu stworzonego celem rozwoju krajowego potencjału obronnego.

– Inwestycje w produkcję amunicji kalibru 155 mm to odpowiedź na realne potrzeby bezpieczeństwa Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego. To także impuls rozwojowy dla całej gospodarki i regionów, w których funkcjonują zakłady produkcyjne – podkreśla Renata Gruszczyńska, prezes zarządu MESKO S.A.

Kluczową częścią projektu będzie rozbudowa zakładu MESKO w Kraśniku. Już dziś powstają tam korpusy do nabojów 155 mm, a planowana inwestycja obejmie m.in. zwiększenie powierzchni hali produkcyjnej do około 9 tysięcy metrów kwadratowych oraz modernizację istniejących obiektów. Prace ruszą jeszcze w tym roku, a ich zakończenie przewidziano na trzeci kwartał 2027 roku.

Fot. MESKO S.A.

Nieruchomość w Kraśniku po dawnej fabryce łożysk tocznych została kupiona w drugiej połowie 2024 roku. Umożliwiło to rozwój linii produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej. Jak zaznacza prezes Renata Gruszczyńska, bez tego działania dziś nie byłoby możliwe skuteczne pozyskanie środków z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.

– Dysponujemy zespołem, infrastrukturą i doświadczeniem niezbędnym do realizacji tej misji. W Kraśniku budujemy nowoczesne centrum kompetencji, które nie tylko zabezpieczy potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale również przyczyni się do rozwoju technologii, utrwalenia specjalistycznego know-how i zapewnienia stabilnych miejsc pracy – dodaje.

Obecnie skarżyska spółka produkuje kilka tysięcy korpusów amunicji 155 mm rocznie. Dzięki dotacji zwiększy swoje zdolności produkcyjne do poziomu 100 tysięcy sztuk. Cała grupa amunicyjna MESKO osiągnie w rezultacie potencjał do wytwarzania choćby 180 tysięcy sztuk amunicji rocznie. W dłuższej perspektywie pozwoli to nie tylko zabezpieczyć potrzeby polskich sił zbrojnych, ale także otworzy drogę do eksportu.




Idź do oryginalnego materiału