Pokaz nieudolności. Unia podjęła decyzję w sprawie Ukrainy bez konsultacji z Polską. „Dymisja Siekierskiego to powinien być tylko początek”

podlaski.info 9 godzin temu

Polska Donalda Tuska miała rozdawać karty w Europie. Tymczasem, na koniec polskiej prezydencji w Unii, Bruksela wymierzyła nam potężny policzek, zamykając bez konsultacji z Polską negocjacje dotyczące nowej umowy handlowej z Ukrainą.

Z rozczarowaniem przyjąłem sposób, w jaki Komisja Europejska poinformowała państwa członkowskie o zakończeniu negocjacji z Ukrainą w ostatnim dniu polskiej prezydencji w Radzie UE – oświadczył w poniedziałek wieczorem minister rolnictwa Czesław Siekierski z PSL.

Minister się żali

Jako przewodniczący Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa zwracałem wielokrotnie uwagę na potrzebę prowadzenia przez Komisję Europejską negocjacji handlowych w sposób bardziej transparentny i w dialogu rolnikami. Tymczasem Komisja podjęła decyzję o zakończeniu negocjacji bez uprzedniej konsultacji ani z państwami członkowskimi UE, ani z organizacjami rolniczymi – dodał minister.

Opozycja chce jego głowy

Na skandal zareagowała opozycja.

Podczas ostatniego dnia prezydencji komisarz da. rolnictwa bez uzgodnienia z polskim ministrem zamyka negocjacje z Ukrainą! Dymisja Siekierskiego to powinien być tylko początek – skomentował poseł PiS Waldemar Buda.

Co jest w nowej umowie z Ukrainą?

Nowa umowa ma pozwolić Ukrainie na większy eksport swoich produktów rolnych do Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o cukier, drób, jaja, pszenicę, kukurydzę czy miód. W zamiast Kijów ma stopniowo dostosowywać swoje rolnictwo do standardów unijnych.

Jak jednak podkreślają autorzy specjalistycznego portalu farmer.pl poza ogólnikami kilka z tego wynika. „Brakuje kluczowych danych: kontyngentów, listy produktów wrażliwych, konkretnych progów dla włączenia mechanizmów ochronnych i tego jak ostatecznie będą one wyglądały” – czytamy w portalu.

Bez odpowiedzi pozostaje też kwestia co dalej z zakazami na import produktów rolnych, które samodzielnie, w różnej konfiguracji wprowadziły Polska, Węgry i Słowacja, czy w ramach nowego porozumienia będą musiały być znienione? Komisarze, czyli Christophe Hansen (komisarz ds. rolnictwa i żywności) i Maros Sefcovic (komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości), byli o to pytani przez dziennikarzy, w trakcie konferencji prasowej dotyczącej wynegocjowanego porozumienia (30.06.2025). Pytanie jednak pozostało bez odpowiedzi komisarzy” – podkreślają autorzy farmer.pl.

Idź do oryginalnego materiału