„Misja Zdrowie” – profilaktyka dla weteranek

polska-zbrojna.pl 5 godzin temu

Byłaś na misji poza granicami kraju? Służysz lub służyłaś w Wojsku Polskim? Teraz czas zadbać o siebie. Weź udział w „Misji Zdrowie” i przejdź bezpłatne, kompleksowe badania wykrywające nowotwory piersi i szyjki macicy. Profilaktyczny program zdrowotny dla weteranek operacji wojskowych poza granicami państwa startuje już 17 czerwca.

Projekt „Misja Zdrowie” to wspólna inicjatywa Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Adresujemy go do weteranek, które służą lub służyły w Siłach Zbrojnych RP i brały udział w misjach wojskowych. Ten program jest gestem troski wobec kobiet, które poświęciły się służbie dla kraju, narażając swoje zdrowie i życie, działając w warunkach dużego obciążenia psychicznego i mierząc się z realnym zagrożeniem – podkreśla ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana.

Głównym celem „Misji Zdrowie” jest przeprowadzenie wśród tej grupy kobiet badań profilaktycznych wykrywających nowotwory piersi i szyjki macicy. To jedne z najczęstszych nowotworów dotykających kobiety, a ich wczesne wykrycie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

REKLAMA

Nabór do programu trwa, a termin zgłoszeń mija 26 maja. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszeniową (można ją otrzymać m.in. w Centrum Weterana) i przesłać ją na adres mailowy Sylwii Uran, koordynatorki projektu z Centrum Weterana ([email protected]).

Pierwsze badania ruszą już 17 czerwca w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie. W ramach programu weteranki będą mogły wykonać badania ginekologiczne – w tym cytologię oraz, w zależności od wieku, jedno z dwóch badań piersi. Panie w wieku 45–55 lat czeka mammografia, a kobietom młodszym (ale powyżej 30 lat) szpital zaproponuje USG piersi.

Co ważne, aby skorzystać z badań, nie jest wymagane żadne skierowanie. W przypadku kobiet będących w służbie udział w projekcie nie będzie też oznaczał konieczności skorzystania z urlopu czy wzięcia zwolnienia lekarskiego. Organizatorzy podkreślają, iż podróż do Warszawy będzie się odbywać w ramach wyjazdu służbowego, a koszty noclegu pokryje jednostka wojskowa, w której służy uczestniczka. W przypadku weteranek, które są już poza służbą, zorganizowanie dojazdu i noclegu pozostanie w ich zakresie.

Badaniom w Warszawie będą towarzyszyć też m.in. prowadzone w WIM-ie warsztaty, mające na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej uczestniczek akcji. Planowane są m.in. spotkania z psychologami, wykłady na temat profilaktyki nowotworowej oraz zajęcia z samobadania piersi.

Organizatorzy zapowiadają, iż „Misja Zdrowie” ma mieć charakter cykliczny. Kolejne terminy badań będą ustalane na bieżąco i przekazywane zainteresowanym udziałem w projekcie kobietom. Każdorazowo listy pacjentek będą ustalane na podstawie kolejności zgłoszeń, dlatego warto zapisać się jak najszybciej i skorzystać z szansy na bezpłatne badania.

– Zachęcamy wszystkie weteranki, aby po raz kolejny zgłosiły się do udziału w ważnej misji, tym razem w misji na rzecz własnego zdrowia – podkreśla Sylwia Uran, koordynatorka programu.

PG
Idź do oryginalnego materiału