Kosiniak-Kamysz: Polska najbliższym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie

polska-zbrojna.pl 1 dzień temu

To były ważne rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski, o obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce, o naszej współpracy w dziedzinie przemysłów zbrojeniowych – powiedział wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji podsumowującej jego wizytę w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek delegacja MON-u odbyła roboczą wizytę w Waszyngtonie. Dzisiaj rano wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w Warszawie z dziennikarzami, by podsumować efekty spotkania z Pete’em Hegsethem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych. – Jesteśmy najbliższym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie. Nie ma drugiego ministra obrony na świecie, który tak często spotykałby się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych – powiedział szef MON-u. – Polska jest transatlantykiem, który łączy Stany Zjednoczone z Europą – dodał.

REKLAMA

– To były ważne rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski, o obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce, o naszej współpracy w dziedzinie przemysłów zbrojeniowych – powiedział szef MON-u. Politycy rozmawiali także o dalszej pomocy militarnej dla walczącej Ukrainy i wypracowaniu warunków „sprawiedliwego i trwałego pokoju”. – Wspieramy działania prezydenta Trumpa i jego administracji w tym zakresie. Sprawiedliwy i trwały pokój to jest coś, o czym wszyscy marzymy – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Jak poinformował wicepremier, w trakcie rozmowy z sekretarzem Hegsethem poruszył także temat wywiadu, jakiego kilka tygodni temu udzielił Keith Kellogg. Wysłannik prezydenta Stanów Zjednoczonych powiedział wówczas, iż do grupy państw gotowych wysłać siły pokojowe na Ukrainę dołączyła Polska. – Wczoraj w Waszyngtonie dwukrotnie powiedziałem, iż polskie wojska nie zostaną wysłane na Ukrainę. Polskie wojsko ma misję obrony wschodniej flanki NATO. […] Strona amerykańska z otwartością i zrozumieniem przyjmuje nasze zaangażowanie – zapewnił Kosiniak-Kamysz.

Na konferencji szef MON-u skomentował także wczorajszą decyzję Rady Ministrów ds. europejskich, która zaakceptowała końcowy kształt nowego unijnego mechanizmu finansowego SAFE. Ma to być ogromny program preferencyjnych pożyczek, które pomogą sfinansować państwom unijnym wydatki na obronność. Cały budżet ma opiewać na 150 mld euro, z czego Polska liczy choćby na 20 proc. tej sumy. – To ogromny sukces polskiej prezydencji – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Polskim negocjatorom udało się wprowadzić do zasad programu kilka istotnych zapisów. Chodzi przede wszystkim o możliwość zgłaszania projektów przez jedno państwo, dopuszczenie finansowania już rozpoczętych inwestycji oraz zwiększenie udziału komponentów spoza UE w finansowanym z SAFE uzbrojeniu i sprzęcie.

– Mamy realną szansę stać się największym beneficjentem programu SAFE – ocenił szef MON-u. Polska liczy bowiem, iż nowy mechanizm nie tylko pomoże sfinansować zakupy dla Wojska Polskiego (wicepremier wymienił tu m.in. BWP Borsuk, wyrzutnie Piorun czy wozy minowania narzutowego Baobab), ale będzie też szansą dla rodzimej zbrojeniówki na sprzedaż sprzętu i uzbrojenia do państw Unii Europejskiej. – Lista polskich produktów, które będzie można sfinansować z przyjętego wczoraj unijnego mechanizmu SAFE ma ok. 100 pozycji. Jest w Unii ogromne zainteresowanie naszym sprzętem i uzbrojeniem – dodał.

Maciej Chilczuk
Idź do oryginalnego materiału