Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zainteresowaniu Ghany ukraińskimi technologiami wojskowymi i szerszą współpracą. Zachodnioafrykański kraj jest gotowy sfinansować ukraińską produkcję dronów. Ghana konsekwentnie potępia rosyjską agresję i wspiera suwerenność Ukrainy, co wyróżnia ją na tle innych państw afrykańskich. Obaj przywódcy zgodzili się na zorganizowanie spotkania ministerialnego w najbliższej przyszłości.
O zainteresowaniu zachodnioafrykańskiego kraju ukraińską technologią wojskową i szerszą współpracą również między innymi w rolnictwie poinformował we wpisie na X prezydent Zełenski. «Ghana jest zainteresowana naszymi technologiami i doświadczeniem, jakie Ukraina zdobyła podczas tej wojny» - napisał Zełenski.
Ukraina stała się światowym liderem w dziedzinie innowacji i wdrażania dronów, gwałtownie rozwijając potężny rodzimy przemysł dronów w odpowiedzi na rosyjską inwazję. Kraj ten wyprodukował miliony stosunkowo tanich, a jednocześnie wysoce skutecznych bezzałogowych systemów powietrznych do rozpoznania, ataku i walki elektronicznej.
Drony o zasięgu tysiąca kilometrów
Niektóre z ukraińskich dronów są zdolne do wykonywania misji uderzeniowych na duże odległości, przekraczające tysiąc kilometrów. Ta sprawdzona w boju wiedza jest niezwykle atrakcyjna dla państw modernizujących swoje armie, jak właśnie Ghana, której siły zbrojne nie dysponują imponującym uzbrojeniem.
Kraj ten nie ma czołgów, a pojazdy opancerzone reprezentowane są głównie przez bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone. Jego obrona przeciwlotnicza składa się z sowieckich systemów Strzała-2, ZPU-2 i ZPU-4. Marynarka wojenna i siły powietrzne są równie skromne.
Ograniczony budżet obronny Ghany
Wynika to z dość ograniczonego budżetu obronnego. W 2023 roku wyniósł on około 350 milionów dolarów, ale rok później spadł do 317 milionów dolarów. Prezydent Zełenski, nie podając szczegółów, ujawnił, iż Ghana jest gotowa sfinansować ukraińską produkcję dronów.
Ta deklaracja złożona przez prezydenta Mahamę wynika z rosnącej niestabilności w Afryce Zachodniej, w tym z zagrożeń ze strony islamistycznych grup ekstremistycznych w regionie Sahelu i przestępczości transgranicznej. Nieszczelne granice Ghany ułatwiają terrorystom przenikanie z Burkina Faso na północne rubieże kraju, które traktują jako miejsca odpoczynku.
Zagrożenia na granicach
Przestępcom handel ludźmi, organizowanie nielegalnej migracji i przerzut narkotyków również stanowią poważny problem. Obaj przywódcy, widząc, iż mogą sobie wzajemnie pomóc, zgodzili się na zorganizowanie w najbliższej przyszłości spotkania na szczeblu ministerialnym, podczas którego delegacja ukraińska odwiedzi Ghanę.
Dodatkowo Zełenski zaprosił Mahamę do odwiedzenia Ukrainy. Ghana i Ukraina nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1992 roku, a Ukraina otworzyła swoją ambasadę w Akrze w grudniu 2023 roku.
Wyjątkowe stanowisko w Afryce
Ghana konsekwentnie potępia agresję Rosji i w głosowaniach na forum ONZ wspiera suwerenność oraz integralność terytorialną Ukrainy, co nie jest typowe dla państw afrykańskich. Większość z nich przyjęła stanowisko neutralne lub otwarcie wspiera Rosję, jak na przykład goszczący rosyjskich najemników Burkina Faso oraz Mali i Niger.
Z Monrovii Tadeusz Brzozowski (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.