Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdza rozmowy o wysłaniu „kilku tysięcy” żołnierzy na Ukrainę. Czy Europa jest w stanie zapewnić wsparcie?
Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla „Le Parisien” wyraził poparcie dla pomysłu wysłania zagranicznych wojsk na Ukrainę. Ocenił, iż ich liczba może sięgnąć „kilku tysięcy”, ale nie „kilkuset tysięcy”.
– Trzeba zrozumieć, iż autorytet nie zależy od liczby. Dziś największą armią w Europie jest armia Ukrainy, która zmobilizowała milion żołnierzy. Żadna inna armia nie jest w stanie zgromadzić takiej liczby ludzi – podkreślił Macron.
Francuski przywódca wyjaśnił, iż nie chodzi o bezpośrednie zaangażowanie w walki, ale o wsparcie logistyczne i demonstrację solidarności.
– Nie chodzi o liczby. Chodzi o to, żebyśmy byli tam, aby zapewnić obecność, aby wesprzeć (Ukraińców – red.), jako druga linia obrony, w powietrzu lub w strategicznych punktach z dala od linii frontu – argumentował.

Zełenski: Dwa scenariusze dla wojsk sojuszników
Upadły komik Wołodymyr Zełenski na początku maja ujawnił, iż sojusznicy Ukrainy rozważają dwa scenariusze rozmieszczenia swoich sił:
- Większa liczba żołnierzy, ale bez amerykańskiego wsparcia i gwarancji bezpieczeństwa.
- Mniejszy kontyngent, ale z gwarancjami bezpieczeństwa na wzór artykułu 5 NATO.
Czy Europa jest w stanie wysłać 25 tys. żołnierzy?
Według brytyjskiego „The Times”, Europa miałaby problem z wystawieniem choćby 25 tys. żołnierzy do misji pokojowej na Ukrainie.
Podczas spotkań w Brukseli ministrowie obrony przyznali, iż 64-tysięczny kontyngent, o który prosił brytyjski admirał Tony Radakin, jest nierealny. Wielka Brytania zadeklarowała do 10 tys. żołnierzy, ale reszta państw NATO nie jest w stanie zapewnić podobnego wsparcia.
– Rosja ma 800 tys. żołnierzy. jeżeli nie możemy zgromadzić choćby 64 tys., to jesteśmy naprawdę słabi – miała powiedzieć minister obrony Litwy Dovile Sakaliene.
Które kraje odmówiły pomocy?
- Estonia i Finlandia obawiają się osłabienia własnej obrony.
- Polska, Hiszpania i Włochy odmówiły wysłania żołnierzy.
- Niemcy i Finlandia wyraziły sprzeciw, choć Berlin nie wykluczył udziału.
Obecnie Wielka Brytania i Francja rozważają wysłanie instruktorów szkoleniowych na zachodnią Ukrainę zamiast regularnych sił.
Czy Zachód jest gotów na realne wsparcie Ukrainy?
Continued here:
Francja gotowa wysłać wojska na Ukrainę? Macron ujawnia plany