CBŚP obchodzi 25-lecie: Siemoniak o walce z przestępczością

upday.com 4 godzin temu

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak wziął udział w uroczystościach 25-lecia Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach. Podkreślił, iż CBŚP to instytucja, która zmieniła walkę państwa polskiego z przestępczością zorganizowaną i stała się symbolem skuteczności państwa. Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń zapowiedział przygotowania na nowe wyzwania związane ze zmianami w świecie.

Uroczystości odbyły się w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z udziałem byłych i obecnych pracowników oraz współpracowników Biura. Minister Siemoniak przypomniał trudne lata 90., kiedy wzrosła przestępczość zorganizowana i działały międzynarodowe gangi.

«Wiele osób pamięta lata 90., wzrost zagrożeń, wzrost przestępczości zorganizowanej, międzynarodowe gangi, też rodzinną przestępczość, też tu, na Śląsku, też w Warszawie i w innych miastach» - mówił Siemoniak. Odpowiedzią państwa były decyzje ówczesnego ministra Marka Biernackiego w rządzie premiera Jerzego Buzka.

Powstanie specjalnej struktury

Powstała wówczas specjalna struktura, do której poszli najbardziej zaangażowani, zmotywowani i świetnie przygotowani funkcjonariusze. W ocenie ministra zmienili oni oblicze policji i oblicze walki z przestępczością, a jednocześnie samo Biuro wydało z siebie wielu wybitnych funkcjonariuszy.

Siemoniak podkreślił jednak, iż najważniejsze sprawy są przed nami. Przestępczość znajduje coraz to nowe formy nieuczciwego działania i okradania.

Nowe wyzwania przed CBŚP

«To kwestie narkotyków, handlu ludźmi, handlu bronią, zagrożeń, które się wiążą z tym, iż niedaleko od granic Polski toczy się wojna» - zaznaczył minister. Centralne Biuro Śledcze Policji ma wiele zadań, musi się wzmacniać i dostawać nowe narzędzia.

Minister zadeklarował, iż rząd będzie się starał, aby służba policjantów była jak najbardziej wspierana przez państwo. Przypomniał o ostatnich decyzjach dotyczących dodatków mieszkaniowych oraz programie modernizacji służb MSWiA na lata 2026-29.

Program modernizacyjny wart 13 mld zł

Największym beneficjentem programu będzie policja jako największa służba. Jeszcze w czwartek wieczorem wiceminister Wiesław Szczepański miał prowadzić rozmowy w Ministerstwie Finansów na temat szczegółów wartego 13 mld zł programu modernizacyjnego.

«Tu jest wiele do doprecyzowania i do dogadania, więc jak tylko będziemy mieli te sprawy uzgodnione, będziemy o nich informowali» - zadeklarował Siemoniak. Minister wyraził «ogromne podziękowania» dla wszystkich funkcjonariuszy, którzy ciężką służbą narażają życie i zdrowie.

Słowa komendanta głównego

Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń, który służył 15 lat w CBŚP, przypomniał o nadchodzących jubileuszach. W tym roku 24 lipca minie 106. rocznica powołania policji, przypada też jubileusz 100-lecia powołania policji kobiecej oraz 25 lat od powołania Centralnego Biura Śledczego.

«Wiemy, z czym musieliśmy się mierzyć w latach 90. Wyciągnęliśmy wnioski, zbudowaliśmy strukturę i poradziliśmy sobie w tamtych latach z przestępczością zorganizowaną» - podkreślił nadinsp. Boroń. Dzisiaj w związku ze zmianami w świecie policja przygotowuje się na nowe wyzwania.

Walka z nowymi zagrożeniami

Komendant mówił o wnioskach, które pozwalają walczyć z przestępczością ze wschodu, likwidować duże laboratoria narkotykowe, walczyć z aktami sabotażu i dywersji czy zatrzymywać osoby zagrażające bezpieczeństwu Polski. Zwrócił też uwagę na zagrożenia związane z falą migracji.

«Wcześniej na granicy wschodniej, dzisiaj jesteśmy też na granicy zachodniej; wspieramy Straż Graniczną, ale też wspieramy inne służby i dzielimy się doświadczeniem» - zaznaczył nadinsp. Boroń. Podkreślił, iż policja jest dla społeczeństwa, a jej mottem jest: pomagamy i chronimy.

Komendant główny zapowiedział duże zakupy, inwestycje w nowe budynki oraz nowe technologie. Taką profesjonalną policję dla człowieka cały czas buduje przy wsparciu rządu w związku z nowymi świadczeniami i modernizacją niezbędną do rozwoju formacji.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału