Z Kijowa po pokój – Tusk i liderzy Zachodu stawiają ultimatum Putinowi

olsztynnews.com.pl 19 godzin temu
Zdjęcie: Z Kijowa po pokój – Tusk i liderzy Zachodu stawiają ultimatum Putinowi / fot. Kancelaria Premiera


10 maja 2025 roku, dzień po kontrowersyjnej paradzie militarnej w Moskwie, w Kijowie odbyło się spotkanie liderów państw zachodnich w ramach tzw. „Koalicji chętnych”. Premier Polski Donald Tusk, Prezydent Francji Emmanuel Macron, Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oraz Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wspólnie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zaapelowali do Rosji o trzydziestodniowe, bezwarunkowe zawieszenie broni. W rozmowie zdalnie uczestniczył także Prezydent USA Donald Trump.

Spotkanie miało wymiar nie tylko polityczny, ale i symboliczny. Zniszczony wojną Kijów stał się miejscem apelu o sprawiedliwy i trwały pokój. Liderzy podkreślili, iż Ukraina ma niezbywalne prawo do suwerenności i integralności terytorialnej, a wspólnota państw zachodnich nie ustanie w wysiłkach, by to prawo zabezpieczyć.

Premier Tusk zaznaczył, iż propozycja rozejmu płynie z miasta bombardowanego niemal każdego dnia. – Gotowość Ukrainy do rozmów bez warunków wstępnych to wielki gest. jeżeli Rosja go odrzuci, nikt nie będzie miał wątpliwości, kto naprawdę chce pokoju – mówił.

Zawieszenie broni, które miałoby obowiązywać od poniedziałku 12 maja na lądzie, morzu i w powietrzu, ma stworzyć przestrzeń do rozpoczęcia realnych negocjacji pokojowych. Odmowa ze strony Moskwy wiązać się będzie z poważnymi konsekwencjami – kolejnymi, bardziej dotkliwymi sankcjami, co zapowiedzieli zgodnie wszyscy przywódcy, w tym Prezydent Trump i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Prezydent Macron zapowiedział, iż przestrzeganie rozejmu będzie ściśle monitorowane przez Stany Zjednoczone i państwa europejskie. Premier Starmer przypomniał, iż mimo wcześniejszych ukraińskich propozycji zawieszenia broni, Rosja nasiliła swoje ataki, także na stolicę Ukrainy.

W trakcie spotkania mówiono też o gwarancjach trwałego pokoju. Priorytetem ma być wzmocnienie sił obronnych Ukrainy oraz stworzenie planów operacyjnych wsparcia militarnego, logistycznego i technicznego. Polska, która od 2022 roku przekazała Ukrainie już 45 pakietów pomocy o łącznej wartości około 4 miliardów euro, kontynuuje wsparcie – realizowane są dostawy w ramach 46. pakietu.

Przywódcy przypomnieli również o wspólnej, trudnej historii narodów Europy i wyrazili determinację, by nie dopuścić do powtórki z tragedii XX wieku. – Dla Polski, Niemiec, Francji i całej wolnej Europy, pokój i suwerenność to wartości, których nie wolno porzucić – powiedział kanclerz Merz.

Spotkanie w Kijowie pokazało jedność Zachodu i wyraźne stanowisko: Rosja musi wybrać – pokój lub dalsza izolacja i konsekwencje.

Idź do oryginalnego materiału