Jak naprawdę wyglądała obrona Częstochowy we wrześniu 1939 roku? Co działo się 2 września w rejonie głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa”? Kto tworzył przedwojenne plany obronne i jakie były ich losy? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się już w czwartek, 8 maja w Przystanku Historia IPN w Częstochowie.
Z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, w Instytucie Pamięci Narodowej odbędzie się wykład, zatytułowany: Częstochowa 1939. Fakty i mity o obronie Częstochowy we wrześniu 1939 roku. To wydarzenie ma rzucić zupełnie nowe światło na znane i nieznane epizody z początku wojny w naszym regionie.
W programie wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice, a w tym historie o planach ufortyfikowania miasta, których autorami byli m.in. oficerowie pod dowództwem legendarnego płk. Stanisława Maczka. Uczestnicy poznają też kulisy działań 7 Dywizji Piechoty, która miała za zadanie stawić opór niemieckiej armii.
To nie będzie suchy wykład. Prelegent skonfrontuje powszechne wyobrażenia z faktami i obali funkcjonujące od dekad mity. Całość zostanie wzbogacona o unikalne archiwalia, relacje świadków, niepublikowane dotąd zdjęcia i mapy.
Wydarzenie odbędzie się 8 maja o godzinie 18:00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52. Wstęp na wydarzenie jest wolny.