Wojska Bolesława Chrobrego po raz kolejny zmierzą się z armią Jarosława Mądrego. W niedzielę (20.07) na polach wsi Czumów w powiecie hrubieszowskim odbędzie się rekonstrukcja jednej z największych bitew średniowiecznej Polski.
W Czumowie nie zabraknie oczywiście Radia Lublin. Magdalena Lipiec-Jaremek w niedzielę od godziny 12.00 w „Podróżach małych i dużych” opowie o technikach walk, dawnym rzemiośle i innych tajnikach bitewnych. Będzie można zobaczyć wojów i… załogę Radia Lublin w akcji! Szukajcie nas na placu boju!
Sponsorem projektu „Radio Lublin blisko Ciebie” jest Lubelski Węgiel Bogdanka – Mecenas Kultury na Lubelszczyźnie.
– Całą rekonstrukcję bazujemy na różnego rodzaju kronikach i materiałach historycznych – mówi dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. – Bolesław Chrobry wyruszył na Ruś, a z kolei wielki książę kijowski Jarosław Mądry szykował się z wyprawą na Polskę. I doszło do zaskoczenia – dwie wielkie armie przybyły w pobliże ówczesnego grodu Wołyń. Dzieliła je tylko rzeka Bug. Doszło do niecodziennego wydarzenia. Wszystko zaczęło się najprawdopodobniej od jakiejś małej utarczki nad rzeką, kiedy jedna grupa czeladzi zaczęła obrażać drugą. W tę sprzeczkę przez rzekę włączył się jeden z możnowładców ruskich Budy i zaczął rzucać obelgi w stronę Bolesława Chrobrego, który przybył nad rzekę. Obraził Chrobrego i ten wówczas zdecydował się rozpocząć bitwę natychmiast, nie czekając na przygotowanie, ustawienie swoich szyków.
Według relacji kronikarskich, bitwa rozegrała się w 1018 roku pod Hrubieszowem nad rzeką Bug w pobliżu ówczesnego grodu Wołyń. W armii Bolesława Chrobrego, w którego armii walczyło ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Jego przeciwnik Jarosław Mądry dysponował zbliżoną liczebnie armią wspomaganą przez Wikingów. Po szybkim ataku przez płytką rzekę zwycięstwo odniosły oddziały Chrobrego, ponosząc niewielkie straty. Pozwoliło ono na kontynuację wyprawy na Ruś Kijowską, której celem było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Świętopełka.
ZOBACZ ZDJĘCIA – tak wyglądała inscenizacja bitwy nad Bugiem w 2023 roku:
W rekonstrukcji bitwy nad Bugiem weżnie udział ponad 400 rekonstruktorów z Polski oraz Litwy. W ramach wydarzenia na uczestników czekają także warsztaty, turnieje wojów czy konkursy zabaw plebejskich. Sama rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 14.00.
InYa / opr. ToMa
Fot. Piotr Janiak / archiwum RL