Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nałożyło sankcje na trzy jednostki rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU oraz 18 funkcjonariuszy, w tym szpiegów i hakerów internetowych. Jedna z objętych sankcjami jednostek prowadziła w 2022 roku rozpoznanie online przy rosyjskich uderzeniach na Mariupol, w wyniku których zginęły setki ukraińskich kobiet i dzieci. Sankcje dotyczą także agentów odpowiedzialnych za szpiegowanie Siergieja Skripala przed próbą otrucia go Nowiczokiem w 2018 roku. Minister spraw zagranicznych David Lammy podkreślił, iż szpiedzy GRU prowadzą kampanię destabilizacji Europy.
Brytyjskie władze ujawniły szczegóły działalności rosyjskich służb specjalnych na terenie Europy. Jedna z objętych sankcjami jednostek GRU była bezpośrednio zaangażowana w przygotowanie ataków na Mariupol w 2022 roku. Rosyjscy agenci prowadzili rozpoznanie online przed uderzeniami, które doprowadziły do śmierci setek cywilów ukrywających się w budynku teatru.
Sprawa Skripala w centrum uwagi
Sankcje obejmują również dwóch agentów GRU odpowiedzialnych za inwigilację Siergieja Skripala i jego córki Julii. Rosyjscy szpiedzy hakowali telefony byłego agenta przed próbą otrucia go środkiem chemicznym Nowiczok w marcu 2018 roku na terenie Wielkiej Brytanii.
Minister spraw zagranicznych David Lammy ostrzegł, iż "szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy, podważenie suwerenności Ukrainy, a także zagrażają bezpieczeństwu brytyjskich obywateli". Szef dyplomacji zapewnił, iż "hybrydowe groźby i agresja Putina nigdy nie złamią naszej determinacji".
Ataki na brytyjską infrastrukturę
Brytyjski rząd poinformował, iż Rosjanie stoją za atakami na media, dostawców usług telekomunikacyjnych, instytucje polityczne oraz infrastrukturę energetyczną w Wielkiej Brytanii. Władze Zjednoczonego Królestwa wielokrotnie oskarżały Moskwę o szpiegowanie, sabotaże i zamachy.
Na początku lipca trzech mężczyzn zostało skazanych za podpalenie magazynów we wschodnim Londynie. W składach znajdowała się pomoc humanitarna dla Ukrainy oraz satelitarny system Starlink. Prokuratorzy stwierdzili, iż atak mógł mieć związek z rosyjską najemniczą Grupą Wagnera.
Walka z dezinformacją
Sankcje objęły także grupę Africa Initiative, prowadzącą farmy trolli na portalach społecznościowych i kontrolowaną przez rosyjskich szpiegów. Organizacja jest oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych informacji i próby udaremnienia inicjatyw na rzecz zdrowia na świecie.
Rosjanie objęci sankcjami mają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, a ich aktywa w tutejszych bankach zostały zamrożone. W piątek ministrowie ds. europejskich państw UE przyjęli w Brukseli 18. pakiet sankcji unijnych wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.
Najsurowszy pakiet od początku wojny
Nowy pakiet sankcji UE zakłada objęcie restrykcjami kolejnych 105 statków z rosyjskiej tzw. floty cieni oraz ich armatorów. Wprowadza również ograniczenia dostępu rosyjskich banków do finansowania. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas to jeden z najsurowszych pakietów sankcji od początku wojny.
(PAP/Londyn) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.