Wieczory kameralne w Radiu Lublin

radio.lublin.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Wieczory kameralne w Radiu Lublin


Projekt koncentruje uwagę słuchaczy na muzyce kameralnej w obszarze szczególnej formacji, jaką jest kwartet smyczkowy. Trzy koncerty w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin z udziałem znakomitych zespołów obrazują niewyczerpany potencjał ich możliwości sprawczych, a także siłę wyobraźni twórców, którzy przez wieki tworzyli muzykę z myślą o wykonawcach grających na instrumentach smyczkowych – instrumentach w sposób wyrazisty ekspresyjnych, przemawiających, bliskich oczekiwaniom miłośników muzyki.

Kompozycje Mieczysława Wajnberga, Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana, Krzysztofa Pendereckiego, doskonale znane i rozpoznawalne w świecie profesjonalistów, wciąż szukają rezonansu w znaczeniu powszechnym: poprzez znakomite wykonawstwo, powtarzalność, dostępność, obecność w życiu koncertowym.
Wstęp na koncerty nieodpłatny.

8 czerwca 2025, godz. 18.00 – Gliere Quartet

(Wladislaw Winokurow – skrzypce, Dominika Falger – skrzypce, Martin Edelman – altówka, Endre F.Stankowsky – wiolonczela)

Glière Quartet – Powstał w 2017 roku w Wiedniu. W jego skład wchodzą znakomici muzycy pasjonujący się dziełami kameralnymi, zwłaszcza z zakresu literatury kwartetowej: polsko-austriacka skrzypaczka Dominika Falger (na co dzień liderka sekcji II skrzypiec Wiener Symphoniker), niemiecki altowiolista Martin Edelmann (Wiener Symphoniker), węgierski wiolonczelista Endre F. Stankowsky (Solocello Budapest Opera) oraz ukraińsko-austriacki pierwszy skrzypek i założyciel zespołu Wladislaw Winokurow, specjalizujący się w interpretacjach utworów kompozytorów ukraińskich i rosyjskich z końca XIX i początku XX wieku. Kwartety smyczkowe patrona Zespołu, Reinholda Gliere’a, stanowią istotną pozycję w bogatym repertuarze muzyków. W orbicie ich zainteresowań znajdują się również wybitne dzieła kompozytorów europejskich, od klasyki po współczesność. Kwartet jest stałym gościem wielu międzynarodowych festiwali i sal koncertowych w całej Europie.

Teresa Księska-Falger – słowo o muzyce
Program
Feliks Mendelssohn – String Quartet a-moll, op. 13
Maurice Ravel – Kwartet smyczkowy F-dur

12 października 2025 – Messages Quartet

(Małgorzata Wasiucionek – Potera – I skrzypce, Oriana Masternak – II skrzypce,
Maria Shetty – altówka, Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela)

Messages Quartet – określany przez krytyków jako „jeden z najlepszych w tej chwili polskich kwartetów smyczkowych”, został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie. W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. W 2016 roku zespół został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, za pomocą którego nakładem firmy fonograficznej DUX, wydał debiutancką płytę zawierającą nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa.

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce
Program
Josef Haydn – Kwartet smyczkowy Es-dur op.33 nr 2 „The Joke”
Aleksander Tansman – Tryptyk
Felix Mendelssohn – Kwartet smyczkowy f-moll op. 80 nr 6

9 listopada 2025 – Meccore String Quartet

(Wojciech Koprowski – I skrzypce, Aleksandra Bryła – II skrzypce, Michał Bryła – altówka,
Marcin Mączyński – wiolonczela)

Meccore String Quartet – Założony w 2007 roku jest uważany za jeden z najbardziej porywających europejskich kwartetów. Niemalże od dekady zespół podbija serca melomanów Europy i Ameryki, występując na najbardziej znanych scenach kameralnych i cyklach koncertowych. Kwartet otrzymał wiele nagród na prestiżowych konkursach muzyki kameralnej, między innymi podczas Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia oraz Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie.

Teresa Księska – Falger – słowo o muzyce
Program
Krzysztof Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”
Leoš Janáček – Kwartet smyczkowy nr 1„Sonata Kreutzerowska”
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy e-moll op. 59 nr 2

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Idź do oryginalnego materiału