Ponad 6 mld złotych przeznaczy w przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej na inwestycje z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
Przypomnijmy – w tym i w ubiegłym roku resort wyasygnował na ten cel w sumie 10 mld złotych. Te pieniądze będą wykorzystywane m.in. na budowę schronów i miejsc podwójnego zastosowania – poinformował wiceminister obrony Narodowej Paweł Bejda, podczas środowej (24 czerwca) konferencji prasowej w Cementowni Ożarów. Zaznaczył, iż samorządy będą mieć ułatwiony sposób wykorzystania tych środków.
– W ubiegłym i w tym roku to były pieniądze rozliczane rocznie, a od przyszłego roku będą to projekty wieloletnie, więc jeżeli inwestycja będzie duża, to można będzie ją spokojnie realizować i sięgać po te pieniądze. Uważam, iż ten program jest potrzebny i zamierzamy co roku przekazywać te środki – dodał wiceminister.
Zapytamy o inne kierunki rozwoju polityki militarnej naszego kraju odpowiedział, iż już 29 czerwca podpisana będzie umowa ze Szwecją, na długo wyczekiwany zakup trzech okrętów podwodnych. Ponadto rozwijane są wojska bezzałogowe, które będą działać przy wszystkich rodzajach sił zbrojnych: marynarce wojennej, siłach lądowych, WOT, przy wojskach specjalnych i siłach powietrznych.
– Sytuacja na Ukrainie i Bliskim Wschodzie pokazała, jak bardzo ważne są wojska bezzałogowe i jak bardzo skuteczne są drony. Idziemy również w kierunku produkcji czołgów w Polsce i obrony polskiego nieba. Sięgamy także po efektory dalekiego rażenia, w tym zakresie prowadzimy mocno zaawansowane rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi – stwierdził Paweł Bejda.
Wiceminister podkreślił znaczenie przemysłu cementowego dla branży związanej z obronnością kraju. Nazwał go kołem zamachowym polskiej gospodarki. Poinformował, iż ponad 3 mln ton cementu będzie potrzebne na budowę umocnień Tarczy Wschód, cement będzie również nieodzowny do budowy miejsc schronienia.
Wizyta Pawła Bejdy w Cementowni Ożarów była związana z posiedzeniem wyjazdowym Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce. Rozmawiano m.in. o potrzebie ochrony tej branży przed napływem cementu gorszej jakości z innych krajów, takich jak np. Ukraina, Turcja i Maroko.
Województwo świętokrzyskie jest największym w Polsce producentem cementu. Powstaje on w Ożarowie, Nowinach i Małogoszczu. W samym Ożarowie rocznie produkuje się ponad 3 mln ton cementu.















