Warszawskie osiedle zostało wpisane do rejestru zabytków. To symbol "modernistycznego minimalizmu"

g.pl 3 dni temu
Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków wpisano historyczny zespół budowlany Osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zatrasie. Budynki wzniesiono w latach 60. XX wieku. "Należą do grupy zabytków powojennych".
Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, warszawskie osiedle mieszkaniowe Zatrasie znajdujące się na Żoliborzu zostało wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Decyzję ogłosił Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz. We wpisie umieszczono wzniesione latach 1960-1972 42 obiekty, które powstały w ramach projektu architekta Jacka J. Nowickiego.


REKLAMA


Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie


Osiedle Zatrasie w Warszawie trafiło do rejestru zabytków. To nowy kult modernizmu
Wpis do rejestru obejmuje 42 obiekty i w tym 37 budynki mieszkalne, szkołę, przedszkole, dom pracy twórczej, pawilony handlowo-usługowe oraz garaże. Granice zabytkowego obszaru wyznaczają ulice Broniewskiego, Elbląskiej, Przasnyskiej i Krasińskiego. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, historyczny zespół budowlany Osiedla WSM Zatrasie jest idealnym przykładem "późnomodernistycznego osiedla mieszkaniowego o jednorodnej pod względem kompozycyjnym zabudowie, tworzącego powiązaną przestrzennie grupę budynków".


Osiedle należy do grupy zabytków powojennych, które odrzucając stosowaną dekadę wcześniej stylistykę socrealistyczną na rzecz modernistycznego minimalizmu i przemyślanej funkcjonalnej formy oraz łącząc tradycje przedwojenne z potrzebami współczesnego odbiorcy, stało się ważnym osiągnięciem architektonicznym w skali Warszawy


- wyjaśnił Marcin Dawidowicz, cytowany przez Property News. Mimo dokonywanych na przestrzeni lat zmian i modernizacji osiedle zachowało unikalny charakter, stanowiąc przedmiot zainteresowania konserwatorskiego. Największą uwagę zwracają relacje widokowo-przestrzenne między budynkami oraz ich oryginalne bryły. Osiedle Zatrasie zarówno swoją koncepcją, jak i strukturą oraz zastosowanymi rozwiązaniami wyróżnia się na tle współczesnych obiektów. Wszystko dlatego, iż na ten moment takie techniki nie są już stosowane. Wpis do rejestru zabytków ma na celu ochronę tego cennego dziedzictwa architektonicznego dawnej oraz obecnej Warszawy.


Zatrasie to "ważne ogniwo w rozwoju powojennego budownictw". od dzisiaj jest chronione
Budowę osiedla w latach 60. XX wieku rozpoczęto od północnowschodniego narożnika, następnie skupiono się na południowej i zachodniej części. Pierwsze trzy kolonie wzniesiono z gazobetonu, zgodnie z pierwotnym projektem. Po roku 1964 roku wprowadzono jednak istotne zmiany. Zwiększono wysokość budynków oraz zastosowano technologię wielkopłytową. Z czasem zaczęto również dostosowywać projekt do wdrożonej przez Ministerstwo Budownictwa tak zwanej unifikacji warszawskiej UW2. Ostatecznie prace budowlane ukończono w 1972 roku. Wzniesiono łącznie 37 budynków mieszkalnych oraz szkołę, przedszkole publiczne, dom pracy twórczej, pawilony usługowo-handlowy, transformatory i garaże. Zrezygnowano natomiast z budowy kina oraz domu społecznego.
Zobacz też: Darmowa atrakcja w Warszawie powraca. Spojrzysz na stolicę z nowej perspektywy


Warto zaznaczyć, iż nie są to jedyne obiekty z lat 60. i 70. XX wieku, które wzbudzają zainteresowanie konserwatorów. Do rejestru zabytków wpisano również między innymi:


budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej wzniesiony w 1972 roku - decyzja z dnia 22.02.2019 rok,
Dworzec Centralny w Warszawie wzniesiony w latach 1972-1974 - decyzja z dnia 24.07.2019 rok
osiedla mieszkaniowe, takie jak Praga I, Praga li oraz Muranów.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału