Uroczystości przypomną ofiary egzekucji w Lesie Wełeckim

radiokielce.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Uroczystości przypomną ofiary egzekucji w Lesie Wełeckim


Krocząca sosna w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju w tej chwili jest atrakcją turystyczną, ale w czasie II wojny światowej była świadkiem mordów. Dokonywali ich Niemcy na polskich żołnierzach, ale także na kobietach i dzieciach.

W niedzielę (20 lipca) przy pomniku położonym na skraju Lasu Wełeckiego odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbiorowej egzekucji dokonanej tam 19 lipca 1944 roku.

– Był to swoisty akt odwetu na ludności polskiej – mówi dr Karolina Trzeskowska-Kubasik z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

– Za przeprowadzenie udanego zamachu przez żołnierzy obwodu ZWZ AK Busko na funkcjonariuszu Policji Bezpieczeństwa Maxie Peterze, który był jednym z największych katów ludności polskiej i ludności żydowskiej na terenie okupacyjnego powiatu buskiego. 19 lipca 1944 roku Niemcy rozstrzelali 29 osób. Byli to głównie żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich – wyjaśnia.

Wśród ofiar byli mieszkańcy Buska-Zdroju, Jarosławic, Łęki, Pińczowa, Tuczęp i Słupi. Była to największa egzekucja na terenie Lasu Wełeckiego.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 mszą świętą. Następnie w programie przewidziano przemówienia, prelekcję dr Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik pt. „Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju”, apel poległych, salwę honorową i składanie wieńców przed pomnikiem.

Spotkanie organizują delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju i Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oleszkach. Partnerem jest Nadleśnictwo Pińczów.

Idź do oryginalnego materiału