"Proszę mieszkańców miast Biłopilla i Worożba o natychmiastową ewakuację w bezpieczne miejsca" – napisał w poniedziałek na Facebooku szef wojskowej administracji rejonowej (powiatowej) w Sumach, Mychajło Melnyk.
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, iż w poniedziałek Rosjanie, "stosując zakazane przez prawo międzynarodowe metody prowadzenia wojny (…), ostrzeliwują z artylerii i zrzucają szybujące bomby lotnicze na infrastrukturę cywilną i krytyczną rejonu (powiatu) sumskiego".
Prokuratura przekazała także, iż w gminie Biłopilla (pol. Białopole) w wyniku ostrzałów zginęła jedna, a jeszcze jedna została ranna. W gminie Worożba w wyniku odniesionych ran zmarły dwie osoby i również dwie zostały ranne, w tym 16-letni chłopak.
"Sytuacja jest bardzo trudna"
"Sytuacja jest bardzo trudna. Kilka dni realizowane są bardzo intensywne ostrzały. Na miasto spadło kilkadziesiąt bomb. Były momenty, kiedy w ciągu dziesięciu minut wybuchały trzy bomby naraz. Jesteśmy atakowani przez artylerię i z helikopterów" – powiedział PAP mer miasta Biłopilla, Jurij Zarko.
W sierpniu ubiegłego roku, gdy korespondent PAP odwiedził Biłopilla-Białopole, to przygraniczne miasteczko odetchnęło - ukraińskie wojska rozpoczęły wówczas operację w sąsiednim obwodzie kurskim w Rosji. Z tego powodu rosyjskie ostrzały tej miejscowości ustały.
"Od tego czasu, kiedy pan tam był, wielu mieszkańców powróciło do domów, bo sytuacja mniej więcej się uspokoiła. Ale teraz znowu mamy zaostrzenie" – wyjaśnił Zarko w rozmowie telefonicznej.
Mer Białopola mimo rosyjskich ataków wciąż pozostaje w swoim mieście. "Jeśli będzie pan o nas pisał, to proszę podkreślić, iż jesteśmy wdzięczni narodowi Polski i wszystkim, którzy są zaangażowani w pomoc, bo jest nam ona bardzo potrzebna" – powiedział PAP.
W Białopolu przez kilka lat mieszkał Kazimierz Malewicz, ukraiński awangardzista polskiego pochodzenia. Upamiętnia to mural na budynku dawnego soboru. Sam artysta wspominał, iż spotkanie z malarzami, którzy tworzyli tam ikony, wywarło na nim ogromne wrażenie.
Z inicjatywy mera Zarki na sąsiednim skwerze stanęła wykonana w kamieniu kopia pracy Malewicza "Biały krzyż na szarym tle". W rogu widnieje symbol najbardziej znanego dzieła tego twórcy suprematyzmu, "Czarnego Kwadratu na Białym Tle".