UE organizuje szczyt z Mołdawią przed wyborami

upday.com 1 dzień temu

Unia Europejska organizuje szczyt z Mołdawią, aby pokazać pełne wsparcie dla prozachodniego kursu tego kraju oraz jego dążeń do członkostwa we Wspólnocie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej António Costa chcą wysłać mocny sygnał solidarności z Mołdawią na trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi.

Jak podkreślił jeden z unijnych dyplomatów, o wadze tego spotkania świadczy fakt, iż Rosja podjęła wysiłki w przestrzeni informacyjnej, by przedstawić szczyt w negatywnym świetle. «One mają na celu pomniejszenie znaczenia szczytu, naszego zaangażowania i osłabienie pozytywnego przekazu» - zauważył.

Rosyjska wojna informacyjna

W ocenie UE Mołdawia jest jednym z głównych celów wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję. Dlatego podczas szczytu przywódcy będą rozmawiać o wzmocnieniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Podstawą tej współpracy jest umowa o partnerstwie w zakresie obrony i bezpieczeństwa - Mołdawia była pierwszym krajem, z którym UE zawarła takie porozumienie.

Unia chce, by Mołdawia była przygotowana na różne scenariusze w trakcie kampanii wyborczej i samych wyborów. «Strategia tej pełnoskalowej wojny informacyjnej wobec Mołdawii jest dość wieloaspektowa. Dążąc do ukształtowania korzystnego dla siebie krajobrazu politycznego przed wyborami, Rosja ucieka się do taktyk inżynierii politycznej» - wyjaśniło unijne źródło.

Taktyki destabilizacyjne Kremla

Rosja konsoliduje prorosyjski blok w celu zabezpieczenia głosów, sponsoruje pseudoproeuropejskie projekty polityczne i tworzy kilka partii-klonów. Wykorzystuje także podatność separatystycznego regionu Naddniestrza na destabilizację.

UE prowadzi w Mołdawii misję, która ma wspomóc ten kraj w odpieraniu ataków hybrydowych. W ciągu ostatnich dwóch lat misja wsparła tworzenie krajowych instytucji do przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym i hybrydowym, w tym Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego, Centrum Komunikacji Strategicznej i Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wzmocnienie misji UE

Przeszkolonych zostało 4,5 tys. mołdawskich ekspertów. W ciągu kolejnych dwóch lat misja ulegnie wzmocnieniu - personel zwiększy się o 30 proc., a budżet zostanie podwojony, do 20 mln euro.

Na szczycie von der Leyen ma ogłosić pierwszą wypłatę z planu wzrostu o wartości 1,9 mld euro, który przewodnicząca KE ogłosiła niecały rok temu w trakcie wizyty w Kiszyniowie. Jest to największy w historii unijny program wsparcia dla Mołdawii.

Plan wzrostu dla Mołdawii

Składa się na niego 385 mln euro w formie dotacji i 1,5 mld euro tanich pożyczek. W ramach planu KE wypłaca pieniądze za postęp w realizowaniu zapisanych w planie reform i inwestycji. Mają one wspomóc także Mołdawię w implementowaniu zmian koniecznych z punktu widzenia procesu akcesyjnego.

Plan może również służyć jako pomoc dla prounijnego obozu rządzącego w walce z kryzysem gospodarczym. Von der Leyen i Costa nie przywiozą jednak najprawdopodobniej przełomowych wieści w sprawie procesu akcesyjnego.

Blokada negocjacji akcesyjnych

Mołdawia czeka na postęp w negocjacjach akcesyjnych. Komisja Europejska uznała, iż Kiszyniów przeprowadził niezbędne zmiany i UE może otworzyć tzw. pierwszy klaster rozmów. Pozytywną opinię KE wydała także wobec Ukrainy.

Otwarcie każdego z klastrów negocjacyjnych wymaga jednak jednomyślnej zgody państw członkowskich, a na postęp w negocjacjach z Ukrainą nie zgadzają się Węgry. W ten sposób blokują również Mołdawię. W Brukseli coraz częściej dyskutuje się na temat potencjalnego rozłączenia procesów akcesyjnych obu państw.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału