Szpiegowski dramat w Kijowie , agenci z Chin schwytani podczas próby kradzieży tajnych technologii. W samym centrum Kijowa doszło do operacji, która mogłaby stać się scenariuszem thrillera politycznego. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła błyskawiczną akcję, zatrzymując dwóch obywateli Chin podejrzanych o działalność szpiegowską.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce
Celem operacji agentów miały być ściśle tajne informacje dotyczące ukraińskich rakiet manewrujących Neptun – systemów, które odegrały kluczową rolę w zatopieniu rosyjskiego okrętu „Moskwa” i są jednym z najważniejszych elementów ukraińskiej obrony.
Szpiegowska siatka: ojciec i syn na tropie wojskowych sekretów
Zatrzymani to 24-letni mężczyzna, były student kijowskiej uczelni technicznej, oraz jego ojciec, który do Kijowa przyjeżdżał z Chin. Po skreśleniu z listy studentów młodszy z podejrzanych pozostał na terytorium Ukrainy. Według ustaleń SBU próbował zwerbować ukraińskiego inżyniera pracującego przy projektach militarnych. Z kolei jego ojciec miał koordynować operację i przekazywać pozyskane materiały do Chin.
Służby przechwyciły szpiegów w chwili, gdy dochodziło do przekazania tajnych dokumentów. Zabezpieczone materiały miały dotyczyć szczegółów konstrukcyjnych systemu Neptun, który w tej chwili przechodzi modernizację, zwiększając zasięg rażenia do tysiąca kilometrów.
Proces nieunikniony – grozi im wieloletnie więzienie
Obu mężczyznom przedstawiono zarzuty szpiegostwa. Zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym grozi im do 15 lat więzienia oraz przepadek mienia. SBU podkreśla, iż działania obywateli Chin były częścią szerszego schematu pozyskiwania strategicznych danych z państw zaangażowanych w konflikt z Rosją. Śledczy nie mają wątpliwości – to był celowy i planowany atak wywiadowczy.
Tajemnice Neptuna – co chcieli wykraść?
Ukraiński system rakietowy Neptun to broń opracowana na bazie radzieckich technologii, ale znacznie unowocześniona. Dzięki manewrowości i dużemu zasięgowi może razić cele lądowe i morskie. Po sukcesie podczas zatopienia „Moskwy”, Ukraina przyspieszyła prace nad kolejnymi wersjami. Dane techniczne tej broni mają dziś ogromną wartość operacyjną, zwłaszcza w regionach zagrożonych konfliktem.
Kijów w centrum wywiadowczej gorączki
Zatrzymanie chińskich agentów pokazuje, jak wielką wagę mają dziś tajemnice wojskowe Ukrainy. Kijów staje się nie tylko celem ataków militarnych, ale też miejscem intensywnych operacji wywiadowczych prowadzonych przez obce służby. SBU pokazała jednak, iż nie pozostaje bierna. Szybkość i skuteczność działań budzą szacunek – i są wyraźnym sygnałem: Ukraina nie pozwoli na szpiegowskie prowokacje na swoim terytorium.
Źródło: forsal.pl/warszawawpigulce.pl