SN uznał ważność wyborów prezydenckich 2025

upday.com 5 godzin temu

Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich z maja i czerwca tego roku. Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Krzysztof Wiak wskazał, iż żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.

W uzasadnieniu prezes Wiak podkreślił, iż duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów. Do uchwały zgłoszono trzy zdania odrębne.

Nawrocki pokonał Trzaskowskiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zdobył 50,89 procent głosów. Pokonał tym samym kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 procent.

Podjęcie uchwały poprzedziła przerwa po trzyipółgodzinnym zajmowaniu się kwestią wyborów z 18 maja i pierwszego czerwca. Swoje stanowiska wyrazili obecni na posiedzeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak oraz Prokurator Generalny Adam Bodnar z zastępcą Jackiem Bilewiczem.

Bodnar wnioskował o zmianę składu

Bodnar jeszcze przed posiedzeniem wnioskował o to, aby kwestią ważności wyborów zajmowała się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Minister zapowiedział ponadto, iż jeżeli uchwałę będzie podejmowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, to jako Prokurator Generalny odstąpi następczo od swojego stanowiska.

Już na początku posiedzenia prezes Wiak powiedział, iż skierowane wnioski, między innymi ten Prokuratora Generalnego, nie znajdują podstaw w obowiązującym prawie. Jak dodał, zostały one pozostawione bez rozstrzygnięcia.

Ponad 54 tysiące protestów

Następnie informację w sprawie protestów wyborczych przedstawiła sędzia sprawozdawczyni Maria Szczepaniec. Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tysiące protestów wyborczych.

Za zasadne uznano 21 protestów, ale bez wpływu na ogólny wynik wyborów. Resztę posiedzenia przeznaczono na pytania członków Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych do szefa Państwowej Komisji Wyborczej i Prokuratora Generalnego dotyczące ich stanowisk w sprawie wyborów.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału