Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy spotkali się w Lublinie w ramach obchodów piątej rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego. Radosław Sikorski podkreślił ciągłość polskiej polityki zagranicznej i zapewnił dalsze wsparcie dla Ukrainy. Polska przekazała już 45 pakietów uzbrojenia i przeznaczyła cztery miliardy euro na pomoc.
Radosław Sikorski, Kestutis Budrys i Andrij Sybiha spotkali się w Lublinie, aby uczcić piątą rocznicę utworzenia Trójkąta Lubelskiego. Podczas wspólnej konferencji prasowej polski minister spraw zagranicznych podkreślił znaczenie tej współpracy dla bezpieczeństwa regionu i całej Europy.
"Nasza kooperacja świadczy o potrzebie dostosowania się do aktualnych warunków politycznych na arenie międzynarodowej, do szybkiego reagowania na zagrożenia dla bezpieczeństwa tak naszego regionu, jak i całej Europy" - powiedział Sikorski. Zapewnił, iż Trójkąt Lubelski będzie przez cały czas wspierać "bohatersko walczącą Ukrainę".
Polska przekazała 45 pakietów uzbrojenia
Sikorski poinformował o skali polskiego wsparcia militarnego dla Ukrainy. Polska zapewniła już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji, a prace nad kolejnymi dostawami trwają. "Polska przeznaczyła na tę pomoc do tej pory cztery miliardy euro, nie licząc koordynacji dostaw sprzętu wojskowego innych państw oraz pomocy humanitarnej przekazywanej przez państwa trzecie" - dodał minister.
Polski szef dyplomacji przypomniał również, iż Polska będzie gospodarzem następnej konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy. Jeszcze w tym roku odbędzie się spotkanie zespołów StratCom - ekspertów zajmujących się zwalczaniem rosyjskiej dezinformacji.
Litwa angażuje się w odbudowę
Minister spraw zagranicznych Litwy Kestutis Budrys wymienił główne tematy spotkania: osiągnięcie trwałego pokoju na Ukrainie, kolejne pakiety sankcji na Rosję i wsparcie ukraińskich dążeń do Unii Europejskiej. Litwa aktywnie angażuje się w odbudowę szkół i szpitali w Ukrainie.
Budrys podkreślił znaczenie walki z rosyjską propagandą. "Dlaczego oni to robią? Ponieważ dla nich to jest operacja, praca Putina z czasów KGB, oszukiwanie. Dlatego wydają dziesiątki milionów euro na całym świecie, żeby rozprzestrzeniać te informacje" - stwierdził litewski minister.
Ukraina domaga się sankcji za broń chemiczną
Andrij Sybiha podkreślił, iż Ukraina "darowała czas wszystkim Europejczykom, ofiarując życie swoich żołnierzy i obywateli". Ukraiński minister oskarżył Rosję o używanie zabronionych substancji chemicznych w wojnie i zażądał pociągnięcia jej do odpowiedzialności.
"W jednym z przyszłych pakietów sankcji powinny być sankcje na osoby, które są winne użycia broni chemicznej na Ukrainie" - ocenił Sybiha. Według niego Putin przedłuża wojnę, aby uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie i utrzymać się przy władzy.
Współpraca historyków ma rozwiązać trudne kwestie
Ministrowie postanowili zainicjować współpracę historyków Trójkąta Lubelskiego dla omówienia trudnych problemów we wspólnej historii. "Musimy te kwestie bolesne rozstrzygać i pozbawiać w ten sposób Rosji instrumentu do rozbijania naszej jedności" - mówił Sybiha.
Ukraiński minister podkreślił potrzebę otwartej dyskusji o przeszłości. "W naszej historii były różne karty, również skomplikowane. Musimy o nich mówić bezpośrednio, otwarcie, szczerze, nazywać sprawy adekwatnymi słowami" - tłumaczył.
Wcześniej ministrowie złożyli wspólnie wieńce pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, który upamiętnia zawarcie w 1569 roku porozumienia między Polską i Litwą oraz powołanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Trójkąt Lubelski został utworzony 28 lipca 2020 roku jako platforma współpracy politycznej, ekonomicznej, kulturalnej i społecznej między trzema krajami.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.