Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze stoi w obliczu poważnego kryzysu po nałożeniu przez USA sankcji na jego prokuratora. Zamrożone konta, groźba aresztowań i bojkot NGO-sów utrudniają ściganie zbrodni wojennych.
Administracja Donalda Trumpa nałożyła w lutym sankcje na głównego prokuratora MTK, Karima Khana, w odpowiedzi na nakaz aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Yoava Gallanta. Jak ujawnia PBS, decyzja ta sparaliżowała pracę trybunału, ograniczając jego zdolność do prowadzenia postępowań w sprawie zbrodni wojennych i ludobójstwa.
Jak sankcje wpłynęły na pracę MTK?
- Zamrożenie kont bankowych – Prokurator Khan stracił dostęp do środków finansowych.
- Blokada komunikacji – Jego służbowa poczta e-mail została zablokowana.
- Ryzyko aresztowań – Amerykańscy pracownicy MTK otrzymali zalecenie, by unikać podróży do USA.
- Bojkot organizacji pozarządowych – Niektóre NGO-sy zerwały współpracę, a ich liderzy ignorują korespondencję z trybunałem.
Liz Evenson z Human Rights Watch podkreśla: „Sankcje uniemożliwiają ofiarom dostęp do sprawiedliwości”.
MTK vs. USA i Izrael – Tło sporu
W listopadzie MTK orzekł, iż istnieją podstawy, by sądzić, iż izraelscy przywódcy mogli dopuścić się zbrodni wojennych poprzez celowe ograniczanie pomocy humanitarnej i ataki na cywilów w Strefie Gazy. Izrael odrzuca te zarzuty, a USA oskarżają trybunał o „bezprawne atakowanie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników”.
Prezes MTK, sędzia Tomoko Akane, nazwała sankcje „poważnym atakiem na państwa-strony trybunału, porządek międzynarodowy i miliony ofiar”.
Czy MTK zachowa niezależność?
Sankcje USA przypominają te stosowane wobec rosyjskich oligarchów. Czy MTK poradzi sobie z presją? Na razie jego rzecznicy odmawiają komentarza, ale sytuacja może wpłynąć na przyszłość międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości.
Czy MTK przetrwa tę presję? Jedno jest pewne – walka o międzynarodową sprawiedliwość stała się jeszcze trudniejsza.
More here:
Sankcje USA paraliżują Międzynarodowy Trybunał Karny – Ofiary bez sprawiedliwości