Wypłaty renty wdowiej ruszyły 1 lipca, choć wnioski można było składać już od stycznia. Do wszystkich organów emerytalno-rentowych wpłynęło ponad milion wniosków, z czego do samego ZUS trafiło ponad 978 tysięcy.
Bartosz Gaca, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w ZUS, podkreślił w rozmowie z PAP, iż renta wdowia to jeden z największych projektów Zakładu w ostatnich latach. ZUS obsłuży blisko 90 procent wszystkich wniosków.
Pierwsze wypłaty dla 86 tysięcy osób
1 lipca rentę wdowią otrzyma 86 tysięcy osób. W sumie uprawnionych może być około 850 tysięcy emerytów i rencistów.
Renta wdowia to połączone świadczenia - 100 procent świadczenia własnego oraz 15 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku, albo odwrotnie. Wybierana jest opcja bardziej korzystna finansowo.
Cztery warunki do spełnienia
Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba spełnić wszystkie cztery warunki jednocześnie. Kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, mężczyzna co najmniej 65 lat.
Dodatkowo osoba wnioskująca musiała pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci partnera, nie może być w tej chwili w związku małżeńskim. Prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku musiało zostać nabyte nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę.
Problemy z dokumentacją
«Zdarza się, iż klient zgłasza wniosek, ale nie dołącza dowodów potwierdzających okresy składkowe czy osiągane zarobki» - zauważył Gaca. ZUS musi ustalać wymiar drugiego świadczenia na podstawie niepełnej dokumentacji.
Przy ustaleniu prawa do świadczenia po małżonku trzeba uwzględnić prawo obowiązujące w roku śmierci tej osoby. «Nasi pracownicy często musieli sięgać po nieobowiązujące już przepisy z lat 60. czy 70.» - wskazał dyrektor.
115 różnych rodzajów świadczeń
W pierwszych wypłatach w zbiegu wdowim bierze udział 115 różnych świadczeń. To sprawia, iż proces ustalania uprawnień jest bardzo skomplikowany.
Jeżeli dana osoba ma już ustalone prawo do dwóch świadczeń, wystarczy zgłoszenie wniosku na formularzu ERWD. Z szacunkowych danych wynika, iż w 60 procentach przypadków świadczenia będą wypłacane według konstrukcji: 100 procent renty rodzinnej oraz 15 procent własnego świadczenia.
Tradycyjne sposoby składania wniosków
Klienci najczęściej składają wnioski stacjonarnie w placówkach ZUS lub za pośrednictwem poczty. Jedynie trzy procent robi to elektronicznie dzięki PUE/eZUS.
Jeśli chodzi o wypłatę świadczeń, to ponad 80 procent jest przelewane na konto. W pozostałych przypadkach klienci odbiorą pieniądze w gotówce.
Seniorzy powyżej 70 lat dominują
Największą grupą wnioskodawców są osoby powyżej 70. roku życia - ponad 80 procent zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. «Może to tłumaczyć fakt, iż kanał elektroniczny jest najrzadziej wybieraną opcją» - zaznaczył Gaca.
Według szacunków ZUS średnia kwota renty wdowiej wyniesie około 350 złotych. Maksymalna kwota może wynieść pięć tysięcy 636 złotych 73 grosze brutto, czyli trzykrotność najniższej emerytury.
Wnioski przez cały czas można składać
Osoby uprawnione przez cały czas mogą zgłaszać wnioski o rentę wdowią. «Jeżeli wniosek wpłynie do nas do 31 lipca, prawo do wypłaty będzie obowiązywało od 1 lipca, jednak nie wcześniej niż od dnia spełnienia warunków» - wyjaśnił dyrektor.
Wniosek złożony w następnych miesiącach spowoduje uruchomienie wypłaty od miesiąca, w którym trafi do ZUS. W lipcu Zakład rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie renty wdowiej z podaną wysokością świadczenia.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.