Są chwile, w których szczególnie mocno odczuwamy więź z przeszłością. Rocznice ważnych wydarzeń historycznych przypominają nam, jak wiele zawdzięczamy pokoleniom, które budowały naszą tożsamość. 4 maja 2025 roku mieszkańcy powiatu leżajskiego spotkali się na dziedzińcu Muzeum Ziemi Leżajskiej, by poprzez muzyczne wydarzenie uczcić 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz Święto Konstytucji 3 Maja – jedno z najważniejszych świąt narodowych. Powiatowy Koncert Patriotyczny był okazją do wspólnego świętowania, ale też refleksji nad ciągłością polskiej historii.
Tysiąc lat temu, w 1025 roku, koronacja Bolesława Chrobrego przypieczętowała pozycję Polski jako suwerennego królestwa w Europie. Był to symboliczny akt potwierdzenia niezależności i prestiżu młodego państwa Piastów. Z kolei uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja, będąca pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, do dziś uznawana jest za wyraz oświeconej myśli politycznej i dowód dążenia Polaków do budowania państwa sprawiedliwego i nowoczesnego. Te dwa wydarzenia dzieli niemal osiem wieków, ale łączy wspólny mianownik – pragnienie wolności, godności i suwerenności. Koncert patriotyczny był więc nie tylko artystycznym przedsięwzięciem, ale i aktem pamięci, łączącym przeszłość z teraźniejszością.
Podczas koncertu wystąpiła Powiatowa Orkiestra Divertimento pod batutą Rafała Czarnackiego, a wraz z nią utalentowani soliści – Marcel Kotuła, Maksymilian Stalec oraz wokalistki z grupy Meritum, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku – Julia Baran i Ewelina Sokal, przygotowane przez Bartłomieja Urbańskiego. W repertuarze znalazły się znane utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego, takie jak: „Już taki jestem, zimny drań”, „Ada to nie wypada”, „To ostatnia niedziela” czy „Odrobinę szczęścia w miłości”. Piosenki te, choć często lekkie i kabaretowe w formie, niosły w sobie głębokie emocje. Okres międzywojenny był czasem, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Nic dziwnego, iż muzyka tego okresu tak silnie rezonuje z duchem narodowego odrodzenia i wolności.
Koncert zgromadził licznie przybyłych mieszkańców powiatu, przedstawicieli władz, instytucji kultury i oświaty, a także członków innych jednostek powiatowych. Wydarzenie wyróżniało się nie tylko wysokim poziomem artystycznym, ale również starannie przemyślaną oprawą. Dodatkowego wymiaru nadały mu epokowe kostiumy członków orkiestry, które oddawały ducha minionych lat, a także tematyczne wstawki i anegdoty prezentowane przez dyrygenta, podkreślające historyczny kontekst i znaczenie koncertu.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Starosty Leżajskiego Zdzisława Leśko, a jego organizatorem było Muzeum Ziemi Leżajskiej, przy współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku oraz Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Stanowiło ono świadectwo tego, iż muzyka od zawsze towarzyszy Polakom w momentach radości, walki, ale i zadumy nad historią. Wspólne przeżywanie kultury jest formą budowania tożsamości i wzmacniania wspólnoty – tak narodowej, jak i lokalnej.
MZL
Informację zamieściła: Paulina Gumieniak
Fot. Dawid Wiech i MZL