Polska wzmocni granicę z Ukrainą! Ponad 530 km zabezpieczeń. Straż Graniczna szykuje inwestycję

warszawawpigulce.pl 17 godzin temu

Na polskiej granicy szykują się poważne zmiany. Władze planują budowę nowoczesnej zapory, która ma objąć setki kilometrów wschodniego odcinka. Decyzja zapadła w związku z rosnącym znaczeniem bezpieczeństwa granic i nowymi wyzwaniami migracyjnymi. Szczególną uwagę poświęcono granicy z Ukrainą, gdzie prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

fot. Warszawa w Pigułce

Polska rozbudowuje zabezpieczenia granicy z Ukrainą. Powstanie elektroniczna zapora na 530 km

Polska przygotowuje się do kolejnego etapu zabezpieczania granic. Tym razem chodzi o całą długość granicy z Ukrainą, gdzie planowana jest budowa nowoczesnej zapory elektronicznej. Inwestycja ma objąć ponad 530 kilometrów i – według informacji Radia Zet – pierwsze prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Elektroniczny mur na wschodniej granicy

Straż Graniczna zapowiedziała rozbudowę istniejącego już systemu monitoringu. Aktualnie w województwie podkarpackim, w powiatach jarosławskim i przemyskim, funkcjonuje zabezpieczenie o długości 30 kilometrów. Zostało ono wyposażone w 300 słupów kamerowych, 400 kamer termowizyjnych i dzienno-nocnych, a także kontener teletechniczny i specjalne Centrum Nadzoru w Przemyślu.

Nowy projekt zakłada podział całej granicy z Ukrainą na cztery odcinki – wzdłuż rzeki Bug (228 km) oraz fragmenty lądowe o długości 69, 42 i 166 km. Jako pierwszy powstanie odcinek 69-kilometrowy. Choć przetarg na realizację prac nie został jeszcze ogłoszony, przygotowania do inwestycji są już zaawansowane.

Zabezpieczenie nie tylko fizyczne, ale i technologiczne

Zapora elektroniczna nie będzie tradycyjnym ogrodzeniem, ale systemem złożonym z nowoczesnych urządzeń do monitoringu i detekcji. Celem jest nie tylko ograniczenie nielegalnego przekraczania granicy, ale też lepsza kontrola nad ruchem na wschodniej flance Unii Europejskiej. Inwestycja będzie rozwijana etapami, a jej szczegóły pozostają na razie tajne z uwagi na charakter działań.

Rzecznik Komendanta Głównego Straży Granicznej ppłk Andrzej Juźwiak zaznaczył, iż projekt jest w tej chwili na etapie planowania i nie są udzielane szczegółowe informacje. Wiadomo jednak, iż plany rozbudowy wpisują się w szerszą strategię ochrony granic RP, która w ostatnich latach intensywnie inwestuje w infrastrukturę graniczną – nie tylko na wschodzie, ale również na granicy z Białorusią.

Idź do oryginalnego materiału