Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił, iż "zrobi wszystko, żeby utrzymać przyjazne stosunki z Polską po wyborach prezydenckich". Oświadczył też, iż wycofanie się NATO z obietnicy przyjęcia Ukrainy byłoby ciosem dla reputacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Polska po wyborach. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zdradził swoje zamiary
Gitanas Nauseda we wtorkowym wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas zapewnił, iż po wyborach prezydenckich nad Wisłą będzie zabiegał o utrzymanie dobrych stosunków z Polską.
- Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nasze relacje pozostały konstruktywne i przyjazne, takie jakie muszą być relacje z naszymi sąsiadami, a zwłaszcza z tym sąsiednim krajem (Polską - red.), z którym realizujemy szereg ważnych projektów infrastrukturalnych i mamy piękne plany na przyszłość - powiedział Nauseda.
Prezydent Litwy w Polsce. "Duda jednym z najbliższych"
W poniedziałek obchodzący 61. urodziny Nauseda przebywał z roboczą wizytą w Polsce, gdzie z prezydentem Andrzejem Dudą obserwował międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Dzielny Dzik-25.
Prezydent Litwy zaznaczył w wywiadzie, iż odchodzący niedługo z urzędu prezydent Duda jest jednym z najbliższych mu szefów państw. - Jestem dość komunikatywną osobą, jeżeli chcecie mieć ze mną przyjazny kontakt i relacje, zawsze jest to możliwe - dodał.
Ukraina w NATO? "Przekreślenie tego byłoby ogromnym ciosem"
Nauseda oświadczył też, iż wycofanie się NATO z obietnicy przyjęcia Ukrainy byłoby ciosem dla reputacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.
ZOBACZ: "Trzeba pozwolić Ukrainie tę wojnę wygrać". Prezydent Litwy apeluje
Litewski przywódca przypomniał, iż "na co najmniej trzech ostatnich szczytach NATO bardzo wyraźnie wzmocniliśmy tekst dotyczący perspektyw Ukrainy w NATO" i wyraził opinię, iż "teraz przekreślenie tego wszystkiego (…), byłoby ogromnym ciosem dla reputacji NATO".
Sposób na utrzymanie bezpieczeństwa. Nauseda wskazuje rozwiązania dla Ukrainy
Według Nausedy, Ukraina musi wziąć udział w szczycie NATO w Hadze w czerwcu, by przedstawić własne stanowisko m.in. w kwestii swych aspiracji członkowskich.
Zdaniem prezydenta Litwy, Ukraina ma dwa sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa: stałe wzmacnianie własnej armii z pomocą Zachodu lub członkostwo w NATO. Podkreślił, iż ta druga opcja byłaby bardziej skutecznym i "prawdopodobnie najtańszym sposobem".