"Plan UE dotyczący przeniesienia zamrożonych rosyjskich pieniędzy byłby „wywłaszczeniem” – Euroclear Program ten naruszałby prawo międzynarodowe i stwarzał ryzyko prawne i rynkowe, powiedział prezes depozytariusza"

grazynarebeca.blogspot.com 5 godzin temu

© Global Look Press/Nicolas Maeterlinck


Belgijski dom maklerski Euroclear ostrzega, iż plany Unii Europejskiej dotyczące przeniesienia zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych do bardziej ryzykownych inwestycji będą równoznaczne z wywłaszczeniem.
W wywiadzie dla Financial Times opublikowanym w środę, prezes Euroclear, Valerie Urbain, stwierdziła, iż taki krok może narazić system finansowy UE na ryzyko zarówno prawne, jak i systemowe. Od eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 roku, USA i UE zamroziły rosyjskie aktywa państwowe o wartości ponad 300 miliardów dolarów.

W maju UE zatwierdziła plan przeznaczenia zysków z tych aktywów na wsparcie Ukrainy, podczas gdy niektóre państwa członkowskie naciskały na całkowitą konfiskatę. Euroclear przechowuje około 213 miliardów dolarów aktywów.

Depozyt papierów wartościowych reinwestuje w tej chwili wpływy z zapadających aktywów Rosji – takich jak płatności kuponowe i wykupy – głównie za pośrednictwem banków centralnych.

Grupa G7 wykorzystuje te zyski do wsparcia pożyczki dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów dolarów. Jednak w związku ze spadkiem zysków po obniżkach stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska rozważa podobno przeniesienie środków na inwestycje o wyższej rentowności, aby zwiększyć finansowanie Kijowa. Urbain ostrzegła, iż dążenie do wyższych zysków może doprowadzić do odwetu ze strony Moskwy i zagrozić centralnej roli Euroclear w globalnym systemie finansowym.„Jeśli zwiększasz przychody, zwiększasz ryzyko”. W zeszłym roku Euroclear przelał Ukrainie 4 miliardy euro (4,3 miliarda dolarów), a w tym roku do tej pory wypłacił 1,8 miliarda euro (1,9 miliarda dolarów), jak twierdzi Urbain.

Dodała, iż UE może próbować pozyskać te kwoty, tworząc „spółkę celową”, która miałaby przekierować rosyjskie aktywa na inwestycje o wyższym ryzyku, które mogłyby przynieść „większe przychody”. Ostrzegła, iż taka struktura wiązałaby się z „dużym ryzykiem dla Euroclear i dla rynków europejskich na całym świecie”.

Z prawnego punktu widzenia, jak stwierdziła, posunięcie to stanowiłoby „wywłaszczenie gotówki z Euroclear”, nie zwalniając jednocześnie instytucji z odpowiedzialności wobec rosyjskiego banku centralnego – „stanowiska, którego nie możemy tolerować”. Moskwa wielokrotnie ostrzegała, iż zajęcie jej funduszy stanowiłoby naruszenie prawa międzynarodowego.

Obawy prawne i polityczne – w szczególności dotyczące immunitetu suwerennego i praw własności – jak dotąd uniemożliwiały UE zatwierdzenie pełnej konfiskaty.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/621561-euroclear-russian-frozen-assets-risk/

Idź do oryginalnego materiału