ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Ukraińscy żołnierze strzelają z artylerii „Pion” na swoje stanowisko bojowe.
© Diego Herrera Carcedo / Anadolu via Getty Images
Nowy pakiet duński pojawia się pośród wysiłków USA mających na celu zakończenie działań wojennych między Moskwą a Kijowem
Dania ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 618 milionów dolarów dla Ukrainy, skupiający się na amunicji artyleryjskiej.
Pomoc pojawia się w związku z kontynuowaniem przez USA wysiłków zmierzających do osiągnięcia porozumienia między Moskwą a Kijowem, które niedawno odbyły pierwsze bezpośrednie rozmowy od trzech lat.
W oświadczeniu z soboty duńskie Ministerstwo Obrony poinformowało, iż pomoc obejmuje finansowanie systemów artyleryjskich, amunicji i wyposażenia dla ukraińskich sił powietrznych.
Wsparcie – warte 4,2 miliarda koron duńskich – obejmuje okres do 2028 roku.
Jest ono finansowane w ramach wsparcia wojskowego w ramach Funduszu Ukrainy UE i jest refundowane za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Znaczna część duńskiej pomocy została przeznaczona na Czeską Inicjatywę Amunicyjną utworzoną w 2024 r. przez Danię, Czechy i Holandię w celu sfinansowania zakupu choćby 800 000 pocisków dużego kalibru dla Ukrainy.
Program ten spotkał się jednak z krytyką.
Śledztwo przeprowadzone przez finansowaną przez państwo stację RFE/RL i kilka innych mediów ujawniło, iż czeskie firmy zaangażowane w zakup pocisków artyleryjskich dla Ukrainy pobierały prowizje choćby czterokrotnie wyższe niż ukraińskie agencje państwowe.
Ponadto niektóre dostawy dotarły później niż planowano, co potencjalnie miało wpływ na planowanie obronne Ukrainy.
W niektórych przypadkach pojawiły się również skargi na słabą jakość amunicji.
Ukraina od dawna narzeka na brak amunicji i przewagę rosyjskiej artylerii, jednocześnie błagając swoich zachodnich sponsorów o zwiększenie dostaw wojskowych, a europejscy kontrahenci często mają trudności z zaspokojeniem rosnącego popytu.
Ogłoszenie to pojawia się w momencie, gdy Stany Zjednoczone pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa kontynuują swoje wysiłki na rzecz mediacji w konflikcie.
W zeszłym tygodniu Rosja i Ukraina odbyły dwugodzinne spotkanie w Stambule, które było ich pierwszymi bezpośrednimi rozmowami pokojowymi od 2022 roku.
W rezultacie strony wymieniły się listami warunków potencjalnego zawieszenia broni, zgodziły się na wymianę więźniów na dużą skalę i omówiły możliwość kolejnej rundy rozmów.
Rosja konsekwentnie potępia dostawy broni z Zachodu na Ukrainę, ostrzegając, iż tylko przedłużą one konflikt, nie zmieniając jego wyniku, a jednocześnie staną się dodatkowym obciążeniem ekonomicznym dla zwykłych podatników.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/newsline/617850-nato-ukraine-military-aid/