Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Krakowie. Będzie defilada [PROGRAM]

cowkrakowie.pl 1 tydzień temu

Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Krakowie. Na wydarzenie zaprasza wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obchody rozpoczną się 3 maja o godz. 9.45 na Powiślu, gdzie przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej wojewoda Klęczar złoży wieniec.

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w Katedrze na Wawelu o godzinie 10.00. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

Po mszy, ok. godz. 11.00, na Wzgórzu Wawelskim będą rozdawane biało-czerwone flagi.

Radosny pochód patriotyczny

Następnie uczestnicy przejdą na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie o 11.30 delegacje złożą kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

Po tej części kompanie honorowe: Wojska Polskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz liczne poczty sztandarowe wystawione m.in. przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Związek Harcerstwa Polskiego, formacje konne, orkiestra wojskowa i piesze grupy rekonstrukcyjne wraz z uczestnikami uformują pochód patriotyczny. Przejdzie on Drogą Królewską na plac Jana Matejki.

W samo południe

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00, gdzie w obecności wojskowej asysty honorowej, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki, wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczy 8 odznaczeń państwowych, w tym: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Zasługi (przyznane m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki krajoznawczej czy za zasługi w działalności społecznej, za wkład w upowszechnianie historii polskiego lotnictwa) i 9 aktów nadania obywatelstwa polskiego.

Tę część zamknie składanie przez delegacje przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńców i kwiatów.

Defilada

Natomiast całość uroczystości zwieńczy defilada pojazdów służb mundurowych, formacji kawalerii konnej oraz pieszych grup rekonstrukcyjnych.

Zgromadzeni goście będą mogli oglądać pojazdy reprezentacyjne m.in. Wojska Polskiego, KW PSP w Krakowie czy KW Policji w Krakowie. Zobaczyć będzie można np. samochód AERO medyczny wykorzystywany przez wojska powietrznodesantowe, motocykle wojskowe, specjalistyczny samochód Straży Granicznej do rozpoznania pirotechnicznego, strażacki ciężki samochód specjalny
z podnośnikiem hydraulicznym i drabiną ratowniczą, samochody Służby Więziennej, radiowozy i wiele innych.

Zobaczymy też konne formacje kawaleryjskie (w tym ok. 50 koni) wraz z pieszymi grupami rekonstrukcyjnymi.

Stoiska promocyjno-informacyjne służb mundurowych

Od godz. 11.00 do 15.00 na Plantach przy Barbakanie rozstawione będą stoiska promocyjno-informacyjne służb mundurowych. Będzie to świetna okazja do poznania ich codziennej pracy.

Swoje stoiska wystawią: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Jednostka Wojskowa „Nil”, Straż Miejska Miasta Krakowa, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Osoby odwiedzające stoiska będą mogły zobaczyć m.in.: sprzęt spadochronowy, wyposażenie indywidualne żołnierza Wojsk Specjalnych, robota pirotechnicznego, kombinezon przeciwwybuchowy, roboty miotane, tarczę balistyczną, specjalistyczny ubiór grup ratowniczych z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych. Dla najmłodszych funkcjonariusze Straży Miejskiej poprowadzą gry i zabawy związane z bezpieczeństwem.

 Chciałbym, by 3 maja był dniem, w którym spotykamy się nie tylko po to, by świętować historyczne wydarzenia, ale także by umacniać wspólnotę i wyrażać wdzięczność wobec tych, którzy budowali i budują naszą wolną Ojczyznę – dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Zmiany organizacji ruchu

W związku z obchodami ulica Basztowa zostanie zamknięta przez Policję o godz. 12.00.

Prosimy mieszkańców oraz gości odwiedzających Kraków o uwzględnienie tej zmiany w swoich planach komunikacyjnych i wcześniejsze zaplanowanie trasy przejazdu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach!

Idź do oryginalnego materiału