Nie Berlin, nie Paryż. Środek Europy znajdziesz w Polsce. Wyznaczono go 250 lat temu

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Niewielkie miasteczko na Podlasiu zyskało wyjątkowy status dzięki obliczeniom królewskiego kartografa. To właśnie tam znajduje się geograficzny środek Europy. Jednak to nie tylko punkt na mapie, ale także miejsce pełne historii i kultury.
Suchowola, spokojne i malownicze miasteczko w województwie podlaskim, leży około 60 km na północ od Białegostoku i 230 km od Warszawy. Choć niepozorne, przyciąga turystów, bo właśnie tutaj, według obliczeń z XVIII wieku, znajduje się środek naszego kontynentu. Otoczona przyrodą i wielokulturowym dziedzictwem Suchowola to miejsce, w którym historia, nauka i lokalna tożsamość tworzą harmonijną całość.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Suchowola - środek Europy. Punkt, który wyznaczył królewski kartograf ponad 250 lat temu
Choć w Europie kilka miast ubiega się o ten tytuł, to Suchowola posiada jedno z najstarszych naukowych potwierdzeń tej tezy. W 1775 roku królewski kartograf i astronom Szymon Antoni Sobiekrajewski, działający na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wyznaczył centrum Europy właśnie tutaj. Opierając się na metodzie przecięcia linii łączących najbardziej skrajne punkty lądu, określił środek kontynentu z wyłączeniem wysp. Zastosował równoległe odległości między przylądkiem św. Wincentego w Portugalii, Uralem, Nordkinnem i Matapanem. Dziś o tym odkryciu przypomina potężny, 20-tonowy głaz w parku miejskim.


Głaz z napisem 'Środek Europy' w Suchowoli Fot. Krzysztof Kundzicz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


Z czego słynie Suchowola? Jest to centrum wielu kultur
Odwiedzając Suchowolę, na szczególną uwagę zasługuje Centrum Trzech Kultur, które opowiada historię współistnienia katolików, Żydów i Tatarów w miasteczku od XVII wieku. Turyści mogą zobaczyć oryginalne modlitewniki, zdjęcia, dokumenty oraz poznać losy lokalnych społeczności.


Tuż obok znajduje się Tatarskie Centrum Kultury Islamu, którego gospodarzem jest imam Ramil Chajrow. Jest to miejsce modlitwy, spotkań i wystaw, w tym ekspozycji poświęconych tatarskiej kaligrafii czy archiwalnym fotografiom rodzin z regionu. W okolicznych wsiach warto odwiedzić dziesiątki przydrożnych kapliczek oraz odrestaurowany cmentarz żydowski z lapidarium.
Idź do oryginalnego materiału