Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u

polska-zbrojna.pl 9 godzin temu

Nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie Sławomir Cenckiewicz, były szef Wojskowego Biura Historycznego, niegdyś przewodniczący komisji do spraw likwidacji WSI. Nominację zapowiedział dziś prezydent-elekt Karol Nawrocki. Zastępcami Cenckiewicza zostaną gen. bryg. Mirosław Bryś i gen. bryg. Andrzej Kowalski.

Karol Nawrocki obejmie urząd 6 sierpnia, jednak już dziś ogłosił nazwiska swoich współpracowników, którzy będą odpowiadać za kwestie bezpieczeństwa. Na czele BBN-u stanie prof. Sławomir Cenckiewicz. Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent-elekt przekonywał, iż stanowisko obejmie „wybitny intelektualista” i propaństwowiec, któremu na sercu leży „siła i stabilność Rzeczypospolitej”. – Jest człowiekiem zdecydowanym, co miał okazję udowodnić – podkreślił Nawrocki. Sam Cenckiewicz zaznaczał, iż BBN pod jego kierunkiem będzie wspierać prezydenta w realizacji jego konstytucyjnych zadań, jakimi są zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi i troska o bezpieczeństwo państwa. Zapowiedział też współpracę z resortami obrony i spraw wewnętrznych. – Biuro nie stanie się jakąś redutą kontestacji tego wszystkiego, co będzie dobrym pomysłem rządu – zapewniał. Podczas konferencji mówił też o „patriotycznej i narodowej tożsamości” jako podstawowym wymaganiu wobec osób, które zajmują się kwestiami bezpieczeństwa.

Do kierownictwa BBN-u, jako zastępcy Cenckiewicza, wejdą także gen. bryg. Mirosław Bryś i gen. bryg. Andrzej Kowalski. Pierwszy z nich będzie odpowiadał za sprawy związane z „dynamiką przyjęć do armii”, drugi zaś stanie na czele departamentu do spraw przełomowych technologii. Zajmie się on m.in. analizą militarnych rozwiązań stosowanych podczas wojny w Ukrainie i wdrażaniem ich w Polsce.

REKLAMA

– Chcę, aby Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym i cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Jestem przekonany, iż czeka nas udana kooperacja z ministrem obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w tym zakresie – mówił Nawrocki. Kilka dni temu doszło do spotkania obydwu polityków. Janusz Sejmej, rzecznik MON-u, podkreślał, iż wynika to z „bieżącej działalności politycznej” ministra, Nawrocki zaś jako zwierzchnik sił zbrojnych z pewnością będzie utrzymywał intensywne relacje z resortem obrony.

Sławomir Cenckiewicz ma 53 lata. Z wykształcenia jest historykiem. W przeszłości stał m.in. na czele komisji ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz powołanej za rządów PiS-u sejmowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2016–2023 był dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego. W maju 2025 roku Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie postawił mu zarzuty w związku z pomocnictwem w ujawnieniu fragmentów planu użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Odtajniony dokument został upubliczniony przez ówczesnego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, a stało się to podczas kampanii wyborczej.

Gen. bryg. Andrzej Bryś to były zastępca dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Ze stanowiska w ostatniej z tych instytucji minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz odwołał go w początkach 2024 roku. Gen. Bryś został skierowany w dyspozycji dyrektora Departamentu Kadr MON, a następnie do służby w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. Latem ubiegłego roku odszedł z armii. Z kolei gen. bryg. Andrzej Kowalski był niegdyś współpracownikiem Antoniego Macierewicza. Pełnił m.in. funkcję zastępcy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w latach 2015–2020 zaś kierował Służbą Wywiadu Wojskowego.

BBN to organ wspierający działania prezydenta w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Odpowiada choćby za monitorowanie sytuacji w armii, opracowuje i opiniuje strategiczne dokumenty dotyczące obronności, stanowi też merytoryczno-organizacyjne zaplecze dla zwoływanej przez głowę państwa Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Łukasz Zalesiński
Idź do oryginalnego materiału