MSZ oskarżyło rosyjski wywiad wojskowy GRU o cyberataki przeciw Francji

ifrancja.fr 3 dni temu

Szef MSZ Francji Jean-Noël Barrot oświadczył we wtorek, iż „od kilku lat służby rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) stosują przeciwko Francji metodę działań cyberofensywnych, nazywaną APT28”. Po raz pierwszy Francja oskarżyła wprost o te ataki wywiad rosyjski.

W komentarzu w serwisie X szef francuskiej dyplomacji oświadczył, iż od 2021 r. celem ataków było około dziesięciu podmiotów francuskich.

W nagraniu wideo, opublikowanym na profilu ministra na platformie X, władze francuskie ostrzegają, iż APT28 to „nowa twarz cichej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko Francji”. Grupa ta infiltruje sieć francuską, by zbierać informacje, a także – „by zdestabilizować społeczeństwo i wywołać nieufność” – podkreślono w nagraniu.

Wyjaśniono w nim, iż celem działań hakerskich są media. Poinformowano, iż „w 2015 r. rosyjscy hakerzy próbowali manipulować opinią publiczną, przeprowadzając atak na kanał telewizyjny TV5 Monde i udając organizację Państwo Islamskie”. Celem tych działań, które spowodowały kilkugodzinną przerwę w emisji TV5 Monde, było „wywołanie paniki we Francji, dotkniętej zamachami terrorystycznymi”.

Jak dodano w nagraniu, podczas kampanii prezydenckiej w 2017 r. APT28 brała udział w wykradzeniu i rozpowszechnieniu „tysięcy dokumentów”. Celem było „zasianie wątpliwości i wpłynięcie na opinię publiczną”. Liczono na to, iż uda się manipulować wyborcami.

Chodzi o opublikowanie w 2017 r., tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich, tysięcy e-maili współpracowników Macrona, ubiegającego się o reelekcję. Wyciek danych nie miał większego wpływu na wynik głosowania – prowadzący wówczas w sondażach Macron znacząco pokonał kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen, uzyskując 66 proc. głosów.

Zagrożenie „wciąż jest aktywne”, a od 2021 r. APT28 zwiększyła liczbę swoich celów. Są nimi „instytucje ministerialne, ale też przedsiębiorstwa zbrojeniowe, sektory gospodarki i finansów” – powiadomiono w nagraniu.

Grupa APT28, nazywana też „Fancy Bear”, była oskarżana przez amerykańskie służby wywiadowcze o próbę ingerencji w wybory w 2016 r. Władze państw europejskich i Stanów Zjednoczonych nakładały sankcje na osoby i podmioty związane z APT28, która – w ocenie tych państw – usiłuje destabilizować opinię publiczną w tych państwach. (PAP)

Le service de renseignement militaire russe (GRU) déploie depuis plusieurs années contre la France un mode opératoire cyber-offensif appelé APT28. Il a ciblé une dizaine d’entités françaises depuis 2021.

Dans le cyberespace, la France observe, bloque et combat ses adversaires. pic.twitter.com/9NUdyG9hxa

— Jean-Noël Barrot (@jnbarrot) April 29, 2025
Idź do oryginalnego materiału