Menora, mezuza i mizrach. Drugie spotkanie w cyklu „Autostopem przez świat judaizmu”

tv28.pl 5 godzin temu

Menora, mezuza i mizrach były tematami drugiego spotkania w ramach projektu „Autostopem przez świat judaizmu”. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, a poprowadzili je Urszula Antosz-Rekucka i Jakub Antosz-Rekucki z Fundacji Sztetl Mszana Dolna.

– Te 3 ważne przedmioty kultu, religii i kultury żydowskiej, zostały omówione od wyjaśnienia znaczenia pojęcia, przez genezę jego powstania, dzieje, rodzaje, konteksty biblijne, po miejsce w historii i współczesności. Wydarzenie rozpoczęliśmy od fragmentu wspomnień Stanisława Łabuza o jego przedwojennych sąsiadach, rodzinie Schmidtów z pogranicza Mszany Dolnej i Kasinki Małej. Mały Staś, przyjaźniący się z synami Szmidtów, Salkiem i Chamkiem, bywający często w ich domu, opisywał nieznane sobie choćby z nazwy, ale doskonale i ciekawie utrwalone zwyczaje związane z żydowskimi modlitwami i obrzędowością. Podczas omawiania tych trzech pojęć, przywołane zostały fragmenty Pisma św. z nimi związane, a także inspiracje nimi w kulturze i religii chrześcijańskiej. Analogia wiecznego światła, ner tamid, z centralnego miejsca w synagogach, z wieczną lampką przed tabernakulum w kościołach oraz mezuzy w odrzwiach żydowskich domów z naszymi kropielniczkami, narzuca się sama. Spotkanie było więc także okazją dostrzeżenia korzeni chrześcijaństwa, jakimi był w oczywisty sposób, judaizm. Całość uzupełniały fotografie najciekawszych mizrachów i mezuz, oraz historia repliki złotej menory, stojącej na starym mieście w Jerozolimie, a także tej z brązu, usytuowanej przed izraelskim parlamentem, Knesetem. Ofiarowana przez angielskich parlamentarzystów, monumentalna menora jest swoistym zapisem dziejów starożytnego i współczesnego Izraela.Na koniec wszyscy uczestnicy obdarowani zostali tekstem rulonu do mezuzy – klafu, który zawiera fragmenty biblijnej Księgi Powtórzonego Prawa, w oryginalnym, hebrajskim zapisie. Był to dar potomka mszańskiej rodziny Gellerów, Saula Chapnicka, dla uczestników projektów edukacyjnych naszej Fundacji. Saul ofiarował nam także mezuzę ze swojego pierwszego mieszkania, którą zaprezentowaliśmy uczestnikom spotkania – relacjonuje Sztetl Mszana Dolna.

Wydarzenie, jak i cały projekt, objęła Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta, Agnieszka Orzeł. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Idź do oryginalnego materiału