Macron wzywa UE do odwetu za cła Trumpa. Niemcy ostrzegają

upday.com 4 godzin temu

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do stanowczej obrony europejskich interesów wobec zapowiedzi ceł Donalda Trumpa. W swoim wpisie na platformie X zaapelował o wykorzystanie unijnej legislacji ACI, która pozwala na działania odwetowe przeciwko próbom wywierania presji ekonomicznej na UE. jeżeli do 1 sierpnia nie dojdzie do porozumienia z USA w sprawie taryf, Komisja Europejska powinna zmobilizować wszystkie dostępne środki nacisku.

Macron podkreślił, iż unijna legislacja ACI umożliwia konkretne działania odwetowe w odpowiedzi na próby wywierania presji ekonomicznej na Wspólnotę. Jak relacjonuje Reuters, przepisy te pozwalają między innymi na ograniczenie dostępu do przetargów na zamówienia publiczne firmom pochodzącym z państw stosujących naciski wobec UE.

Prezydent Francji ocenił, iż w przypadku braku porozumienia z USA do 1 sierpnia, Komisja Europejska powinna w obronie europejskiego eksportu wykorzystać wszelkie środki nacisku, jakimi dysponuje.

Niemcy ostrzegają przed szkodami

Ministra gospodarki Niemiec Katherina Reiche zareagowała na inicjatywę Trumpa i ostrzegła przed konsekwencjami planowanych ceł. Oceniła, iż taryfy, które zamierza nałożyć amerykański prezydent, poważnie zaszkodzą europejskim firmom eksportowym.

Reiche dodała, iż cła niekorzystnie wpłyną również na gospodarkę USA i amerykańskich konsumentów. Podkreśliła konieczność szybkiego doprowadzenia do pragmatycznego porozumienia w negocjacjach handlowych z USA.

Eksporterzy wzywają do twardej postawy

Stowarzyszenie niemieckich eksporterów (BGA) ogłosiło, iż zapowiedź Trumpa dotycząca wdrożenia ceł na dobra z UE od 1 sierpnia to element jego strategii negocjacyjnej. Organizacja podkreśliła, iż Unia nie powinna dać się zastraszyć i musi negocjować z USA jak "równy z równym".

Wcześniej decyzję Trumpa skomentowali przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Obydwoje podkreślili, iż UE jest gotowa do obrony swoich interesów, a von der Leyen dodała, iż Unia przez cały czas dąży do porozumienia z USA przed 1 sierpnia.

UE przyspiesza dywersyfikację handlu

Po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu UE przyspieszyła rozmowy handlowe z krajami w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. Wspólnota podkreśla potrzebę dywersyfikacji swoich relacji handlowych w obliczu niepewności w stosunkach z USA.

W najbliższych dniach Komisja Europejska ma przedstawić finalną propozycję umowy z Mercosurem, co stanowi część szerszej strategii uniezależnienia się od amerykańskiego rynku.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału