Emmanuel Macron wezwał wczoraj Władimira Putina do jak najszybszego zawarcia zawieszenia broni na Ukrainie, poinformował Pałac Elizejski. Była to pierwsza rozmowa telefoniczna obu przywódców od września 2022 roku.
W dwugodzinnej rozmowie Emmanuel Macron „podkreślił niezachwiane poparcie Francji dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”, przekazała kancelaria prezydenta.
Następnie „wezwał do jak najszybszego ustanowienia zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji między Ukrainą a Rosją w celu osiągnięcia trwałego i solidnego porozumienia pokojowego”.
Kreml określił rozmowę z Macronem – pierwszą rozmowę Putina z przywódcą państwa UE od czasu, gdy w listopadzie zeszłego roku rozmawiał z Olafem Scholzem – jako „rzeczową”, podała agencja TASS.
„Władimir Putin przypomniał (Macronowi), iż konflikt na Ukrainie jest bezpośrednim skutkiem polityki państw zachodnich”, czytamy w komunikacie Kremla.
Państwa te, jak wskazano w komunikacie, „przez wiele lat ignorowały interesy bezpieczeństwa Rosji, stworzyły na Ukrainie antyrosyjski przyczółek, przyzwalali na łamanie praw rosyjskojęzycznych mieszkańców, a teraz dążą do przedłużenia działań wojennych poprzez dostarczanie kijowskiemu reżimowi nowoczesnej broni”.
Jak przekazał Kreml, Putin podkreślił również, iż uregulowanie sytuacji na Ukrainie „powinno mieć charakter kompleksowy i długoterminowy, przewidywać usunięcie podstawowych przyczyn kryzysu ukraińskiego oraz opierać się na nowych realiach terytorialnych”. Chodzi o uznanie przynależności do Rosji okupowanych ukraińskich obwodów.
Wspólne monitorowanie sytuacji w Iranie
Ukraina nie była jednak jedynym tematem rozmowy Macrona z Władimirem Putinem, którzy omówili też sytuację na Bliskim Wschodzie. W kwestii Iranu „obaj prezydenci postanowili skoordynować działania i niedługo wrócić do rozmowy, aby wspólnie monitorować tę sprawę”, oznajmił Pałac Elizejski.
Kreml oznajmił z kolei, iż Władimir Putin i Emmanuel Macron „podkreślili szczególną odpowiedzialność Rosji i Francji jako stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa, w tym na Bliskim Wschodzie, a także za zachowanie globalnego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej”.
W rozmowie „zwrócono uwagę na znaczenie poszanowania uzasadnionego prawa Iranu do rozwoju cywilnego programu jądrowego oraz kontynuacji przez Teheran wypełniania zobowiązań wynikających z Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, w tym współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej”, wskazała kancelaria prezydenta Rosji.
Jak dodała, obaj przywódcy opowiedzieli się za tym, by rozwiązanie kryzysu wokół irańskiego programu jądrowego — podobnie jak innych sporów na obszarze Bliskiego Wschodu — „zostało osiągnięte wyłącznie środkami polityczno-dyplomatycznymi”.