Leon XIV i Zełenski rozmawiają w Watykanie. Pokój na horyzoncie?

warszawawpigulce.pl 5 godzin temu

W niedzielne południe oczy całego świata zwróciły się ku Watykanowi, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Wśród tłumów wiernych i światowych przywódców pojawił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Watykan zapowiedział, iż jeszcze tego samego dnia dojdzie do jego spotkania z Ojcem Świętym – rozmowy, która może mieć znaczenie wykraczające poza symbolikę religijną.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zełenski u nowego papieża. Watykan potwierdza spotkanie z Leonem XIV

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Watykanu na uroczystość inauguracji pontyfikatu Leona XIV, a już kilka godzin później zapowiedziano jego bezpośrednie spotkanie z Ojcem Świętym. To symboliczne wydarzenie może mieć ogromne znaczenie w obliczu trwającej wojny w Europie.

Międzynarodowe tło uroczystości

Msza inaugurująca rozpoczęcie pontyfikatu nowego papieża zgromadziła blisko 150 tysięcy wiernych i aż 156 oficjalnych delegacji z całego świata. Na placu Świętego Piotra obecni byli prezydenci, premierzy, przywódcy religijni i przedstawiciele monarchii, w tym Andrzej Duda, Sergio Mattarella, Icchak Herzog, J.D. Vance, Marco Rubio oraz Ursula von der Leyen i Roberta Metsola.

Obecność Wołodymyra Zełenskiego nie była wyłącznie dyplomatyczna. Prezydent Ukrainy miał już wcześniej kontakt z nowym papieżem – rozmawiali telefonicznie tuż po jego wyborze. Już wtedy Zełenski zaprosił Leona XIV do Kijowa, podkreślając potrzebę wspólnego dążenia do pokoju.

Spotkanie na szczycie – w cieniu wojny

Niedzielne spotkanie prezydenta Ukrainy z papieżem to nie tylko kurtuazyjna audiencja. W obliczu pełnoskalowej wojny toczonej tuż przy granicach Unii Europejskiej rozmowa Zełenskiego z duchowym liderem świata katolickiego może zyskać realne znaczenie polityczne i symboliczne. Ukraina, jak wskazuje Zełenski, potrzebuje wsparcia nie tylko militarnego, ale również moralnego i duchowego.

Choć szczegóły rozmowy pozostają nieznane, samo jej zapowiedzenie przez Watykan to wyraźny sygnał: Stolica Apostolska zamierza aktywnie uczestniczyć w międzynarodowym dialogu pokojowym. Wizyta Zełenskiego w Watykanie może być krokiem ku dalszym mediacjom.

Polityka i duchowość w jednym miejscu

Pontyfikat Leona XIV rozpoczął się w cieniu globalnych napięć. Już jego pierwsze słowa po wyborze – „Niech pokój będzie z wami wszystkimi” – zostały odczytane jako przesłanie nadziei dla Ukrainy i całego świata. Spotkanie z ukraińskim prezydentem tylko potwierdza, iż Watykan nie zamierza być biernym obserwatorem wydarzeń, ale może odegrać rolę łącznika między polityką a moralnym głosem sumienia świata.

Idź do oryginalnego materiału