Lekcja dla współczesnych

rc.fm 3 godzin temu

„Kalisz przetrwał dzięki odwadze zwykłych mieszkańców. To oni nie dali się pokonać. W obliczu współczesnych zagrożeń uważnie słuchajmy danej nam przez nich lekcji" - mówił w czasie uroczystości z okazji zakończenia II wojny światowej wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek. W dniu 80. rocznicy wejścia w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji przez III Rzeszę kaliszanie spotkali się na Głównym Rynku, by złożyć kwiaty i zapalić znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiej agresji na Polskę. W czasie przemówienia wiceprezydent miasta przypomniał, iż 8 maja 1945 roku był dniem triumfu wolności nad terroryzmem i nienawiścią, które szczególnie mocno dotknęły odbudowującą się po latach zaborów i I wojnie światowej Polskę. I wyjątkowo mocno uderzyły w wartości będące fundamentem Kalisza.

„W tolerancję, w otwartość, w moc międzykulturowej współpracy. Kalisz jednak walczył. Mimo licznych strat, mimo tysięcy wysiedlonych ludzi, mimo egzekucji i prób zabicia polskości. Oprawca zmienił nazwy ulic, niszczył pomniki, zakazał używania języka polskiego. Tak wiele dzieł kultury straciliśmy, gdy hitlerowcy zakopywali je w miejscu, gdzie dziś znajdują się Planty Miejskie. Jednak Kalisz nie zamilkł. Przetrwał, dzięki odwadze zwykłych mieszkańców. To oni nie dali się pokonać. To oni ryzykując życie przechowywali zakazane książki. Uczyli dzieci w podziemnych szkołach. Pomagali sąsiadom niezależnie od ich pochodzenia czy wyzwania. To oni udowodnili, iż choćby w najciemniejszych czasach można zachować człowieczeństwo. Kalisz pamięta, o wszystkich tych, którzy z odwagą walczyli o pokój dla przyszłych pokoleń. O tych, dla których wolność była wartością ważniejszą niż życie. O bohaterach, których imiona zagubione są na kartach historiach, ale których dzielne czyny odbijają się głośnym echem po dziś" - mówił do zebranych Grzegorz Kulawinek.

na fot.: Piotr Suda (w środku), którego ojciec należał do Zarządu Światowego Związku Armii Krajowej i Związku Inwalidów Wojennych oraz radni PiS Artur Kijewski i Tadeusz Skarżyński

W czasie wystąpienia wiceprezydent podkreślił, iż postawa bohaterów II wojny światowej powinna być dla nas lekcją tego, co w życiu ważne. Tym bardziej teraz, kiedy coraz częściej stajemy w obliczu poważnych wyzwań, które zagrażają pokojowi i stabilności na świcie.

na fot.: poczty sztandarowe w czasie uroczystości na Głównym Rynku w Kaliszu

„Wojna za nasza wschodnią granicą i w wielu rejonach świata. Kryzysy humanitarne, autorytaryzm, zmiany klimatyczne, rosnące nierówność w społeczeństwie, podziały. Mam nadzieję, iż podobnie jak poprzednio zwycięży pokój i miłość. Będziemy mieć odwagę stawiać czoła niepewnością współczesnego świata, ale zawsze stać po stronie pokoju i równości Polski" - zakończył wystąpienie Grzegorz Kulawinek.

na fot.: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek w czasie przemówienia na uroczystości z okazji zakończenia II wojny światowej

W uroczystościach na Głównym Rynku wzięli udział kaliszanie, kombatanci, młodzież oraz samorządowcy i parlamentarzyści. Kalisz został wyzwolony spod okupacji niemieckiej 23 stycznia 1945 roku po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej. Jednak w wielu miejscach działania wojenne trwały nadal. Oficjalnie akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy podpisano 8 maja 1945 r. o godzinie 22:30 czasu w berlińskiej dzielnicy Karlshorst. Działania wojenne przerwano tego samego dnia, tuż po godzinie 23:00.

na fot.: tablica na ścianie kaliskiego Ratusza upamiętniająca ofiary II wojny światowej

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

Agnieszka Walczak

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału