Premier Donald Tusk (PO) ogłosił we wtorek przywrócenie tymczasowych kontroli granicznych na odcinkach z Niemcami i Litwą. Decyzja ma na celu ograniczenie niekontrolowanych przepływów migrantów i wzmocnienie bezpieczeństwa państwa.
Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem kontrole będą obowiązywać od 7 lipca do 5 sierpnia. Zakres kontroli zostanie dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z nielegalną imigracją.
Spadek presji na granicy białoruskiej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło dane dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Od stycznia do 29 czerwca odnotowano 15.022 próby nielegalnego przekroczenia granicy, z czego około pięć procent osób zdołało pokonać barierę.
Resort podkreśla, iż presja na granicę polsko-białoruską zmalała, ale znacznie wzrosła na Litwie i Łotwie. Służby litewskie odnotowały ponad trzykrotny wzrost presji migracyjnej, a łotewskie - ponad dwukrotny.
Wzrost zatrzymań na granicy litewskiej
Wzrost aktywności migrantów na Litwie bezpośrednio przekłada się na sytuację w Polsce. Do 29 czerwca polska Straż Graniczna zatrzymała na granicy z Litwą 412 cudzoziemców - to liczba zbliżona do zatrzymanych w całym poprzednim roku, kiedy było ich 432.
Na granicy polsko-niemieckiej od stycznia do 29 czerwca zanotowano ponad 4,6 tysiąca nielegalnych wjazdów do Niemiec. Najwięcej dokonali ich obywatele Ukrainy, stanowiąc około 40 procent wszystkich przypadków.
Migranci z historią podróży przez Białoruś
Pozostali migranci pochodzili głównie z Afganistanu, Somalii, Syrii, Gruzji i Kolumbii. Według danych MSWiA ponad 850 migrantów, którzy w tym roku nielegalnie wjeżdżali z Polski do Niemiec, to osoby z historią podróży przez Białoruś.
Tymczasowa kontrola na granicy polsko-niemieckiej wynika również ze zmian w niemieckiej praktyce azylowej. Od 8 maja Niemcy nie przyjmują wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców przybywających z innych państw członkowskich UE, a następnie stosują wobec nich odmowy wjazdu.
Przedłużenie niemieckich kontroli granicznych
Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską w październiku 2023 roku, aby powstrzymać nielegalną migrację. Zgodnie z obowiązującym prawem kontrola powinna zakończyć się we wrześniu, jednak premier Tusk poinformował we wtorek o niemieckiej decyzji przedłużenia tych działań.
Ściślejsza kontrola skutkuje zwiększoną liczbą migrantów zawracanych do Polski, którzy próbują przekroczyć granicę mimo niespełniania warunków wjazdu i pobytu w Niemczech. Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza, które deklarują «pilnowanie granicy przed osobami próbującymi ją nielegalnie przekroczyć».
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.