W metalowym pojemniku znajdował się list autorstwa kowala Karola Szulca, opisujący codzienność mieszkańców pod zaborem rosyjskim. – To bezcenny dokument, który daje nam wgląd w życie sprzed ponad wieku – podkreślił wójt gminy Grzegorz Maciejewski.
Po konserwacji kapsuła, wzbogacona o współczesne pamiątki, wróciła na swoje miejsce. Umieszczono w niej m.in. nowy list opisujący realia dzisiejszej gminy, pocztówki, film oraz monety. – To wydarzenie ma wymiar symboliczny. Kapsuła znów została ukryta na dziesiątki, a może i setki lat – dodał Maciejewski.
Zakres remontu i koszty inwestycji
Prace obejmowały naprawę muru pruskiego, spoinowanie cegieł, malowanie i zabezpieczenie drewnianych belek, wymianę pokrycia dachowego oraz prace blacharskie. Koszt remontu wieży i kopuły wyniósł ponad 609 tys. zł, z czego aż 597 tys. zł pochodziło z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Co dalej? Tajemnice krypt klasztornych
Na tym jednak renowacja się nie kończy. W sierpniu rozpocznie się kolejny etap – prace w kryptach klasztornych. Już niedługo wykonane zostanie przebicie do krypty pod ołtarzem. Tunel, wykonany metodą górniczą, będzie miał około 7 metrów długości i umożliwi dostęp do pochówków sprzed kilkuset lat. – To będzie wyjątkowa atrakcja dla przyszłych zwiedzających – zapowiada wójt.
Po zakończeniu robót szczątki zostaną ponownie pochowane w odrestaurowanych kryptach, a klasztor zyska nową, fascynującą przestrzeń do zwiedzania.