
Szef Sztabu Obrony Generał Jennie Carignan udziela wywiadu dziennikarzowi agencji Canadian Press w sobotę, 5 lipca 2025 roku.
Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) szykują się na dekadę intensywnych zmian. W obliczu rosnących napięć na arenie międzynarodowej rząd federalny planuje znaczące zwiększenie wydatków na obronność – do 5 proc. PKB. Część środków ma zostać przeznaczona na podwyżki płac, lepsze wyposażenie i rozwój infrastruktury wojskowej, zwłaszcza na północy kraju.
Premier Mark Carney zapowiedział, iż w ciągu najbliższych 10 lat Kanada osiągnie poziom 5 proc. PKB wydatków na obronność: 3,5 proc. na bieżące potrzeby armii oraz 1,5 proc. na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem. To element wspólnej strategii NATO, zatwierdzonej niedawno przez wszystkich przywódców sojuszu.
Podwyżki i dodatki dla żołnierzy
W rozmowie z The Canadian Press szefowa sztabu obrony gen. Jennie Carignan zapowiedziała, iż już w tym roku zostaną wdrożone pierwsze podwyżki płac. Obejmą one zarówno żołnierzy regularnych, jak i rezerwistów.
– To będzie elastyczna koperta – część środków przeznaczymy na podwyżki podstawowe, a część na dodatki dla konkretnych zawodów lub funkcji – wyjaśniła. Priorytetem są m.in. rekrutacja i szkolenie, dlatego CAF chce dodatkowo wynagradzać instruktorów wojskowych.
Starszy chorąży Bob McCann podkreślił, iż lepsze wynagrodzenia znacząco wpłyną na morale w armii. – Jesteśmy teraz w dobrym miejscu, armia znów jest w centrum uwagi. Chcemy służyć Kanadzie, mieć dobry sprzęt i warunki do szkolenia – powiedział.
Wzrost rekrutacji, więcej kobiet w wojsku
Jak poinformowała Carignan, rok 2025 jest przełomowy pod względem rekrutacji – po raz pierwszy od dekady CAF przekroczyło zakładany cel o ponad 2000 nowych kandydatów. Rośnie także wskaźnik retencji – mniej osób odchodzi ze służby.
Wśród nowych rekrutów około 18 proc. stanowią kobiety. – To bardzo dobry wskaźnik. Jesteśmy w fazie rozwoju i to naprawdę pozytywny sygnał – zaznaczyła generał.
Priorytet: Arktyka
W planach armii znajduje się dalsze zwiększanie liczby żołnierzy: docelowo 71 500 w siłach regularnych oraz 30 000 w rezerwie. – Mamy też zatwierdzone nowe stanowiska i będziemy je sukcesywnie wypełniać – zapowiedziała Carignan.
Szczególne znaczenie ma Arktyka, gdzie Kanada chce wzmocnić obecność militarną w obliczu rosnącego zainteresowania tym regionem ze strony innych państw.
– Nasza geografia nie chroni nas już tak jak kiedyś. Potrzebujemy inwestycji, by skutecznie sprawować suwerenność, szczególnie na północy – zaznaczyła Carignan.
Planowane są nowe bazy radarowe, możliwość szybkiego rozmieszczania samolotów i okrętów, a także rozbudowa systemów czujników. – Musimy widzieć, co się dzieje, i mieć zdolność reagowania – podkreśliła.
Na podst. Canadian Press