Do Rzymu dotarli wszyscy kardynałowie elektorzy, którzy wezmą udział w środowym konklawe. 133 duchownych wybierze ze swojego grona następcę papieża Franciszka.
Konklawe zacznie się w środę o 16:30. Kardynałowie zbiorą się wtedy w Kaplicy Sykstyńskiej i rozpoczną głosowania.
Wskazany sukcesor świętego Piotra stanie na czele Kościoła katolickiego zrzeszającego w tej chwili około miliarda czterystu milionów wiernych na całym świecie.
Narada przed konklawe
Wojny na świecie, migracja, dialog z kulturami i religiami oraz konieczność wsparcia dla nowego papieża — to niektóre tematy wystąpień kardynałów podczas zakończonej w poniedziałek wieczorem, drugiej tego dnia kongregacji kardynałów, czyli narady przed konklawe. Ostatnia kongregacja odbędzie się we wtorek rano.
Dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni poinformował, iż w popołudniowo-wieczornej kongregacji uczestniczyło 170 kardynałów, w tym 132 elektorów rozpoczynającego się w środę konklawe. Głos zabrało około 20 purpuratów.
Jak dodał rzecznik, mówiono także o obowiązku wspierania przez wszystkich nowego papieża.
Niektórzy kardynałowie uczestniczący w kongregacjach w krótkich rozmowach z dziennikarzami wyrażają opinie, iż konklawe potrwa trzy-cztery dni. Takie wypowiedzi mogą świadczyć o tym, iż nie wypracowano dotąd konsensusu w sprawie kandydata, który mógłby liczyć na poparcie już w kilku pierwszych głosowaniach.
Gubernatorat Państwa Watykańskiego zapowiedział, iż począwszy od godz. 15 w środę wyłączony zostanie na terenie Watykanu sygnał dla telefonów komórkowych. Sygnał zostanie przywrócony po ogłoszeniu wyboru papieża.
Kongregacja kardynałów
W pierwszej poniedziałkowej kongregacji uczestniczyło około 180 kardynałów, wśród nich 132 elektorów — ogłosił dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
Jak zaznaczył, wysłuchano 26 wystąpień. Wśród ich tematów wymienił prawo kanoniczne i rolę Państwa Watykańskiego, naturę misyjną Kościoła, działalność Caritas na rzecz ubogich. Poza tym, jak dodał rzecznik, wiele mówiono o tym, jaki powinien być nowy papież. Mówcy wskazywali, iż potrzebny jest duszpasterz bliski ludziom w świecie naznaczonym przez kryzysy.
Kardynałowie zwrócili również uwagę na obecność wielu dziennikarzy w Rzymie.
Bruni przekazał także, iż rozlosowano już pokoje, w których nocować będą kardynałowie podczas konklawe. Zatrzymają się oni zarówno w Domu Świętej Marty, czyli hotelu przeznaczonym na ten cel, a także w budynku nazywanym starym Domem Świętej Marty. Oba są połączone przejściem. Powiększenie przestrzeni było konieczne ze względu na rekordową liczbę elektorów.
Złożenie przysięgi
W Kaplicy Paulińskiej rozpoczęła się ceremonia złożenia przysięgi dochowania tajemnicy konklawe przez osoby zaangażowane w jego organizację i przebieg.
Do złożenia przysięgi w obecności zarządzającego w tej chwili Kościołem kardynała kamerlinga Kevina Farrella zobowiązani są zarówno duchowni, jak i świeccy. Na liście tej jest kilkadziesiąt osób: sekretarz Kolegium Kardynalskiego, mistrz ceremonii liturgicznych oraz ceremoniarze, pracownicy Zakrystii Papieskiej, duchowny wybrany przez kardynała przewodniczącego konklawe do pomocy w wykonywaniu urzędu.
Ponadto są to zakonnicy spowiednicy, lekarze i pielęgniarze, personel obsługi wind, pracownicy stołówki i sprzątacze. Przysięgę na zachowanie w tajemnicy wszystkiego, co zobaczą i usłyszą złożą też kwiaciarze i personel pionu technicznego, kierowcy wożący elektorów między miejscem ich noclegu w czasie konklawe, czyli Domem Świętej Marty a Pałacem Apostolskim, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej i funkcjonariusze policji i żandarmerii.
Za złamanie przysięgi grozi najwyższa kościelna kara — ekskomunika.
Wojskowe zagłuszarki zablokują komunikację elektroniczną
Wojskowe zagłuszarki zablokują komunikację elektroniczną między Kaplicą Sykstyńską, gdzie od środy będzie trwało konklawe, a światem zewnętrznym — poinformowano w Watykanie.
Tak zwane zagłuszarki to urządzenia elektroniczne, których celem działania jest uniemożliwienie funkcjonowania innych aparatów. W ten sposób zagwarantowany zostanie wymóg, by w miejscu wyboru papieża nie mogły działać żadne urządzenia rejestrujące i podsłuchowe.
We fragmencie Konstytucji Apostolskiej „Universi dominici gregis” na temat przebiegu konklawe i bezwzględnego wymogu zachowania jego tajemnicy Jan Paweł II napisał: „Aby kardynałowie elektorzy mogli uchronić się przed niedyskrecją innych osób oraz przed ewentualnymi podstępnymi próbami naruszenia niezależności ich sądu lub wolności decyzji, absolutnie zabraniam, aby pod jakimkolwiek pretekstem by wnoszone do miejsc, gdzie przebiegają czynności wyboru, lub by były używane — jeżeli już się tam znajdują — jakiekolwiek urządzenia techniczne służące do nagrywania, odtwarzania oraz przekazywania głosu, obrazu albo tekstu”.
Specjalne kontrole techniczne, by upewnić się, iż nie zainstalowano żadnego sprzętu w Kaplicy Sykstyńskiej, przeprowadzają tam eksperci.