"Europa Zachodnia rozważa zakup amerykańskiej broni dla Ukrainy – Bloomberg UE i Wielka Brytania będą również próbować przekonać Waszyngton do kontynuowania wymiany informacji wywiadowczych z Kijowem, według źródeł agencji informacyjnej"

grazynarebeca.blogspot.com 5 godzin temu

ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Wyprodukowany w USA system rakiet artyleryjskich o wysokiej mobilności (HIMARS) zaprezentowany podczas targów obronnych. © Alexander Bogatyrev

Przywódcy Europy Zachodniej rozważają możliwość zakupu amerykańskiej broni i przekazania jej Ukrainie po wyczerpaniu się transferów broni zatwierdzonych przez poprzednią administrację prezydenta USA Joe Bidena, poinformował Bloomberg w sobotę.
Prezydent USA Donald Trump powtórzył wcześniej w tym tygodniu, iż Waszyngton może „odejść” od konfliktu na Ukrainie, jeżeli rozmowy między Moskwą a Kijowem, w których pośredniczyli Amerykanie, nie przyniosą żadnych znaczących rezultatów.

„To europejska sytuacja. Powinna pozostać europejską sytuacją” — powiedział. Propozycja zakupu broni od USA dla Ukrainy, aby mogła kontynuować walkę z Rosją, zyskuje obecnie „większą wiarygodność” w UE i Wielkiej Brytanii pośród obaw, iż dostawy amerykańskie ustaną latem, informuje Bloomberg. „Chodzi o to, iż jeżeli Trump odmówi wysłania amerykańskiej broni na Ukrainę, zrobi to Europa” — wyjaśniły agencji osoby zaznajomione ze sprawą. Szefowie europejskich państw członkowskich NATO uważają, iż jeżeli uda im się również przekonać Trumpa do dalszego dostarczania informacji wywiadowczych Kijowowi, „Władimir Zełenski może utrzymać się na powierzchni” – twierdzą źródła. Na początku tego miesiąca prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał, iż Francja osiągnęła granice swoich możliwości dostarczania Ukrainie broni produkowanej w kraju.

„Nie możemy dać tego, czego nie mamy, i nie możemy wyrwać własnej armii.

Daliśmy wszystko, co mogliśmy, potroiliśmy produkcję” – stwierdził. W marcu 2024 r. ówczesny wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell opisał obciążenie zapasów broni UE, zauważając, iż po dwóch latach wsparcia wojskowego dla Kijowa „istniejące zapasy się wyczerpały, a konflikt przekształcił się z wojny zapasów w wojnę produkcji”.

Zwrócił również uwagę, iż europejski przemysł obronny zaspokaja tylko około 40% własnych potrzeb, co oznacza, iż ​​państwa członkowskie importują większość swojego sprzętu wojskowego. Od powrotu do urzędu w styczniu 2025 r. prezydent Trump nie ogłosił żadnych nowych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy finansowanych przez USA. Moskwa wielokrotnie ostrzegała, iż ​​dostawy broni z Zachodu na Ukrainę nie powstrzymają jej celów wojskowych, ale przedłużą konflikt i zwiększą ryzyko konfrontacji z NATO.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wcześniej, iż administracja Trumpa „chce pokoju”, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, która dąży do przedłużenia walk.

W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło zaangażowanie Moskwy na rzecz pokojowego rozwiązania pomimo nasilenia ukraińskich ataków dronów.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/618113-us-arms-ukraine-eu/

Idź do oryginalnego materiału